szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

22-02-2019

Złoto znów w zderzeniu z bramą do hossy

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Od kiedy w połowie grudnia zwracaliśmy uwagę na rekordowo kiepskie, ale pomału poprawiające się, nastroje inwestorów na rynku złota, ceny szlachetnego metalu zawędrowały jeszcze wyżej. Pomogło w tym pospieszne zamykanie krótkich pozycji przez dużych spekulantów (gł. fundusze hedgingowe).

Niestety na skutek zamętu związanego z niedawnym government shutdown w USA harmonogram publikacji danych nt. pozycji spekulantów został mocno opóźniony i najświeższe dane, jakimi dysponujemy, dotyczą jeszcze końca stycznia. Wtedy nasz model pokazywał lekki optymizm na rynku, ale ciężko zgadnąć co mogło się stać z nastrojami od tego czasu.

Wiadomo natomiast co innego - że cena szlachetnego metalu dotarła niemal do kluczowej technicznej bariery, jaką stanowi linia biegnąca po serii lokalnych górek.

Rynkowe "byki" zakładają przebicie kluczowej bariery, co teoretycznie stanowiłoby sygnał przejścia z długoterminowego trendu bocznego (2014-2018) w długoterminowy trend wzrostowy (poprzedni zakończył się jeszcze w 2011 roku). Ale "niedźwiedzie" mogą argumentować, że złoto już kilka razy nie zdołało sforsować owej bariery...

Abstrahując już od krótkoterminowych rozważań (korekta? przebicie oporu?) warto zwrócić uwagę, że na długą metę losy szlachetnego metalu w dużym stopniu uzależnione są od dolara, przy czym najsilniejszą korelację widać w odniesieniu do szerokiego koszyka dolarowego.

Tak zdefiniowany dolar jest w okolicy historycznych szczytów i można zakładać, że na długą metę istnieje potencjał do jego osłabienia z tych wysokich pułapów. I właśnie to może być głównym argumentem za obecnością szlachetnego metalu w portfelu inwestycyjnym.

Reasumując, po pierwszej fali zwyżkowej napędzanej przez poprawę nastrojów i zamykanie krótkich pozycji cena złota dotarła do ważnej technicznej bariery, co komplikuje sytuację na krótką metę. Ale na długą ciągle widać ogromny potencjał dla szlachetnego metalu związany z wysokim kursem dolara.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna