Polskie akcje relatywnie coraz mocniejsze | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Polskie akcje relatywnie coraz mocniejsze

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Ostatnia korekta spadkowa na Wall Street w zestawieniu z zauważalną odpornością krajowych akcji mają ciekawy efekt, jeśli chodzi o relacje między odpowiednimi indeksami giełdowymi. Współczynnik siły relatywnej rodzimego WIG-u względem amerykańskiego S&P 500 (w wersji TR, czyli z uwzględnieniem dywidend, bo uwzględnia je też WIG) wspiął się w piątek na poziom najwyższy w tym roku.

Rys1

Współczynnik siły relatywnej to po prostu stosunek wartości dwóch dowolnych indeksów giełdowych.

Jeśli rozszerzymy sobie wykres na nieco dłuższy okres, to okaże się, że siła relatywna polskich akcji zbliża się do lokalnej górki z końcówki października ub.r. Tamten szczyt został ustanowiony w atmosferze z jednej strony powyborczej euforii na polskiej giełdzie, a z drugiej przedłużającej się jesiennej korekty na Wall Street.

Chociaż współczynnik siły relatywnej cechuje się jak widać sporą zmiennością, to ogólnie można podsumować, że od jesieni 2022 roku stopniowo wspina się na wyższe poziomy. Obecnie obserwowany ruch jest częścią tego większego trendu.

Rys2

 

A jaki obraz wyłoni się, jeśli jeszcze bardziej rozszerzymy okres pokazany na wykresie? Ten obraz to próba odwrócenia wielkiego trendu relatywnej słabości polskich akcji, który wystartował jeszcze w końcówce 2007 roku, przed globalnym kryzysem finansowym. Gdyby współczynnik przebił czerwoną linię pokazaną poniżej, byłby to sygnał, że polskie akcje robią kolejne postępy w budowie formacji odwrócenia negatywnej, wieloletniej tendencji.

Rys3

 

Jakie warunki musiałyby być spełnione, by polskie akcje mogły pomarzyć o scenariuszu, w którym ostatni wzrost siły relatywnej to coś więcej, niż przejściowe wahnięcie? Bez wątpienia przydałoby się choćby daleko idące odpolitycznienie spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa (a to właśnie one mają duży wpływ na główne indeksy, jak WIG i WIG20), a co za tym idzie - większa motywacja do zwiększania zysków i dbania o interesy akcjonariuszy.

Reasumując, cieszą stopniowe postępy polskich akcji, jeśli chodzi o odrabianie wieloletnich zaległości, choć droga do definitywnej zmiany trendu jest dość wyboista.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory