Rekordowe napływy do funduszy obligacji korporacyjnych | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Rekordowe napływy do funduszy obligacji korporacyjnych

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

W kontekście pogorszenia nastrojów na krajowej giełdzie w ostatnich dniach po wcześniejszym biciu rekordów warto przyjrzeć się najnowszym danym IZFiA odnośnie przepływów w funduszach akcji - czy widać w nich już oznaki euforii, która wg tradycyjnego przeświadczenia powinna stanowić punkt kulminacyjny hossy?

Zacznijmy od danych za pojedyncze miesiące. Marzec był piątym spośród ostatnich sześciu miesięcy pod znakiem dodatniego salda wpłat i umorzeń do funduszy polskich akcji - można zatem powiedzieć, że jakieś oznaki optymizmu tu widać.

Rys1

 

Przenieśmy się na dane 12-miesięczne, które są z natury lepiej oczyszczone z chwilowych wahań w przepływach. Tutaj dla odmiany zupełnie nie widać jeszcze żadnych oznak optymizmu - po marcu saldo wpłat i umorzeń w funduszach krajowych akcji wynosiło -170 mln zł w kolejnych 12 miesiącach.

Rys2

 

Co ciekawe natomiast, kapitał szerokim strumieniem płynie natomiast do innej, blisko spokrewnionej z akcjami klasy aktywów - funduszy obligacji korporacyjnych, które notują rekordowe napływy netto (prawie +3,7 mld zł w ciągu 12 mies.). Kuszące może być spostrzeżenie, że skoro historycznie przepływy w funduszach "korporatów" były wyraźnie skorelowane ze wzlotami i upadkami WIG-u, to może i teraz należy brać je pod uwagę jako sygnał silnego optymizmu inwestorów? Być może coś jest na rzeczy, choć jednak obligacje korporacyjne to przecież nie to samo, co akcje, a napływy w ich kierunku są podyktowane może nie tyle szczególnym apetytem na ryzyko, co raczej obecnym relatywnie wysokim oprocentowaniem.

Rys3

 

Pozostając już przy danych dotyczących bezpośrednio akcji, największe oznaki rosnącego optymizmu widać póki co w przypadku funduszy małych i średnich spółek. Po marcu 12-miesięczne saldo wpłat i umorzeń podniosło się powyżej +300 mln zł, po raz pierwszy od przełomu lat 2021/22. Od cyklicznego dołka z jesieni 2022 dokonał się tu już ogromny postęp. Z drugiej strony, poprzednia hossa na rynku małych i średnich spółek (końcówka 2021) końca dobiegła dopiero, gdy 12-miesięczne saldo wpłat i umorzeń zbliżyło się do 700 mln zł. Do tego pułapu ciągle jeszcze sporo brakuje.

Rys4

 

Reasumując, wg tradycyjnego przeświadczenia jedną z oznak kulminacyjnej fazy hossy przed jej załamaniem są silne napływy do funduszy akcji. Dane z krajowego rynku przynoszą wybiórcze sygnały rosnącego optymizmu (głównie w funduszach małych i średnich spółek), choć ogólnie rzecz biorąc nie widać tu euforii, natomiast największe napływy notują konkurujące z akcjami (ale też z nimi spokrewnione) fundusze obligacji korporacyjnych.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory