Na jakim etapie jest korekta spadkowa na giełdach? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Na jakim etapie jest korekta spadkowa na giełdach?

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Krajowe akcje przeżywają kolejną korektę spadkową. Licząc od szczytu, WIG zniżkował na razie łącznie o 4 proc., co czyni obecną korektę szóstą najgłębszą od czasu rozpoczęcia fali hossy na jesieni 2022. Oczywiście pytanie, czy na tym już koniec, skoro indeks przebił linię trendu wzrostowego, łączącą dołki trzech poprzednich korekt, począwszy od tej z jesieni ub.r. 

Rys1

 

Monitorowany przez nas oscylator RSI cofnął się już poniżej poziomu neutralnego (50 pkt.), co sugeruje, że korekta jest już na pewnym etapie zaawansowania. Co ciekawe, przy podobnej wartości wskaźnika zakończyło się poprzednie obsunięcie w końcówce marca. Z drugiej strony, w trakcie głębszych ruchów spadkowych RSI schodził jeszcze niżej, w pobliże strefy wyprzedania (30 pkt.)

Rys2

 

Dość podobnie wygląda to na Wall Street, gdzie S&P 500 spadł od szczytu o niecałe 4 proc., z tą różnicą, że wystarczyło to już, by obecna przecena awansowała na czwarte miejsce wśród najgłębszych od jesieni 2022. Również tam oscylator RSI jest już poniżej poziomu neutralnego, choć pewien dystans dzieli go ciągle od strefy wyprzedania, gdzie zwykle opłacało się akumulować akcje. 

Rys3

 

Reasumując, szybki rzut oka na proste statystyki i wskaźniki techniczne pokazuje, że kwietniowa korekta spadkowa na giełdach jest już na pewnym etapie zaawansowania, choć nie można jeszcze mówić o tym, że rynki są technicznie wyprzedane.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory