Wszystkie aktualności | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Wszystkie aktualności

Indeks wyprzedzający nadal w trendzie spadkowym

Rys2
W tle ostatnich turbulencji rynkowych ukazał się nowy odczyt indeksu wyprzedzającego koniunktury (LEI) Conference Board. Co oznacza dla giełdowego S&P 500?

"Ukryte QE" pompuje bilans Fedu

Źródło: Unsplash
Wystarczył jeden tydzień, by suma bilansowa Rezerwy Federalnej urosła o prawie 300 mld USD, czyli o tyle ile wcześniej zmalała w ciągu czterech miesięcy QT. Jednorazowy epizod czy trwalszy trend?

Dywersyfikacja portfela odżywa!

Rys2
Jest jeden ważny pozytywny aspekt ostatniej zawieruchy rynkowej - ceny obligacji i złota nie tylko nie spadły wraz z cenami akcji jak w ubiegłym roku, lecz okazały się wreszcie przeciwwagą.

Odbicie na giełdach to zasługa (chwilowego?) skoku bilansu Bank of Japan?

Bilanse banków centralnych
Dlaczego giełdy przeżyły pokaźne odbicie od dna bessy mimo redukcji bilansu przez Fed i ECB? Bo przeciwwagą było gwałtowne wahnięcie aktywów Banku Japonii. Po rozpoczynającym od kwietnia urzędowanie nowym szefie BoJ Kazuo Uedzie spodziewać się można jednak w obliczu inflacji raczej próby normalizacji bilansu.

Pierwsze 10 tygodni roku na rynkach

PIerwsze 10 tygodni roku na rynkach
Mocne zachowanie kursów krajowych małych spółek i dobry wynik indeksu obligacji silnie kontrastują z wyzerowaniem tegorocznej zwyżki przez indeks rynków wschodzących.

Jeszcze głębsza i szersza inwersja krzywej rentowności

Krzywa rentowności
Po tym jak szef Fedu Jerome Powell postraszył szybszymi podwyżkami stóp, jeszcze bardziej pogłębiły się ujemne różnice rentowności między dłuższymi i krótszymi papierami skarbowymi. Inwersja krzywej jest najgłębsza od ... 1981 roku!

Wskaźnik OECD spada, ale coraz wolniej

Wskaźnik OECD CLI
Globalny, zbiorczy wskaźnik wyprzedzający OECD ciągle co prawda spada, ale w lutym ten spadek był najmniejszy od czasu rozpoczęcia tendencji zniżkowej. A obliczany przez nas tzw. indeks dyfuzji coraz śmielej idzie w końcu w górę.

52-tygodniowa zmiana wreszcie na plusie

""
Najpierw indeks małych spółek, a teraz benchmark średnich firm oraz szeroki WIG odnotowały wzrost 52-tygodniowej dynamiki powyżej zera. Po raz pierwszy od miesięcy.

Bilans szans i zagrożeń po (dość udanych) pierwszych dwóch miesiącach roku

Źródło: Unsplash (S. Graham)
Dezinflacja, amerykański cykl prezydencki czy też wywierający pozytywny wpływ na pierwszą połowę roku chiński impuls kredytowy – to przykładowe czynniki, z którymi nadzieje wiązać mogą inwestorzy giełdowi. W oddali majaczy widmo recesji z prawdziwego zdarzenia, którą z czasem wywołać może agresywna globalna seria podwyżek stóp procentowych.

Bilanse głównych banków centralnych skurczą się o 2 biliony dolarów?

Źródło: Unsplash (M. Stern)
Od jesieni przeciwwagą dla spadku sum bilansowych Fedu i ECB były działania Bank of Japan i PBOC, co pozwoliło na odreagowanie na rynkach akcji. Stratedzy BofA prognozują jednak, że negatywny trend powróci.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Kiedy koniec podwyżek stóp w USA?

Wybory