Wszystkie aktualności | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Wszystkie aktualności

Dwa miesiące bez podwyżki stóp w USA

Ilustracja własna
Okres bez kolejnej podwyżki stóp za oceanem ("pauza") wydłużył się po raz pierwszy w obecnym cyklu do dwóch miesięcy. Co historia podpowiada na temat terminu pierwszej obniżki stóp oraz szans na "miękkie lądowanie" gospodarki?

Największe ochłodzenie w tym roku

Ilustracja własna
Obserwujemy zdecydowanie największy w tym roku spadek wskaźników nastrojów na GPW, takich jak udział akcji w OFE, odsetek optymistów w sondażu SII czy też nasz własny Barometr.

Dwa różne światy na Wall Street

Ilustracja własna
Podczas gdy zdominowany przez technologiczne giganty Nasdaq-100 jest 40 proc. na plusie od początku roku, to pozbawiony ich wpływu S&P 500 Equal Weighted Index jest skromne kilka procent nad kreską.

Obligacje zmiennokuponowe mają świetny rok. Decyzja RPP tylko trochę popsuje stopy zwrotu

Ilustracja własna
Portfele obligacji skarbowych i korporacyjnych o zmiennym oprocentowaniu wypracowują stopy zwrotu najlepsze od lat. Wpływ wrześniowej obniżki stóp procentowych przez RPP będzie rozłożony w czasie. O ile nie dojdzie do kolejnych głębokich cięć, nawet po spadku oprocentowania, będzie ono wyraźnie wyższe niż np. dwa lata temu.

Fala napływów ciągle daleko od szczytów

Ilustracja własna
Fala wpłat do krajowych funduszy dłużnych przekroczyła kolejne progi, ale ciągle bezpieczny dystans dzieli ją od poprzednich szczytów powtarzającego się cyklu. W przypadku funduszy z udziałem akcji ciągle widać zaś raczej dużą ostrożność niż oznaki euforii.

Dolar i euro po skoku - drogie czy nie?

Ilustracja własna
Dolar stał się lekko przewartościowany względem złotego, ale euro stało się co najwyżej mniej niedowartościowane - to wnioski z aktualizacji naszych modeli po ostatniej zawierusze na rynku walutowym.

Korekta w dezinflacyjnym trendzie?

Źródło: Unsplash (M. Stern)
Dziś najnowszy odczyt inflacji w USA. Jej główny wskaźnik prawdopodobnie podskoczył w sierpniu na skutek wzrostu cen paliw. Cieszy natomiast prognozowane dalsze obniżanie się tzw. inflacji bazowej, które powinno powstrzymać Fed przed dalszymi podwyżkami stóp.

Rentowności w Polsce niższe niż w USA

Ilustracja własna
Rentowność polskich obligacji 2-letnich znalazła się poniżej rentowności analogicznych papierów amerykańskich. Sprawdzamy czy taka sytuacja zdarzała się w przeszłości i jakie miała implikacje.

Konfuzja odnośnie ewentualnej recesji zaczyna sięgać zenitu

Źródło: Unsplash (O. Ortel)
Podczas gdy Goldman Sachs widzi coraz mniejsze ryzyko recesji w USA, to model New York Fed sygnalizuje rychłe wejście w okres najwyższego jej ryzyka. A w tle stopa bezrobocia w USA wspięła się nagle na półtoraroczne maksimum…

Rynkowy krajobraz po tąpnięciu

Ilustracja własna
Niewiele już brakuje, by trwająca od ponad miesiąca korekta na GPW osiągnęła rozmiary takie, jak przecena ze stycznia-marca, która okazała się okazją do zakupów. Czy są jakieś zastrzeżenia do tego "byczego" scenariusza?

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Kiedy nowy rekord S&P 500?

Wybory