Wszystkie aktualności | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Wszystkie aktualności

Pękło techniczne wsparcie na GPW. Gdzie kolejne?

Ilustracja własna
Nieudana próba powrotu WIG powyżej linii hossy na początku listopada przysłowiowo zemściła się - indeks z impetem przełamał kluczowe techniczne wsparcie na wysokości sierpniowego dołka. Odświeżamy nasze wykresy w poszukiwaniu kolejnych ważnych poziomów.

Złoto próbuje dźwignąć się po korekcie

Źródło: Unsplash
W październiku złoto było przysłowiowo rozgrzane do czerwoności. W jakim stopniu wskaźniki techniczne uległy już schłodzeniu na skutek listopadowej przeceny?

Zyski spółek z S&P 500 rosną, ale nie tak szybko jak ten indeks

Ilustracja własna
Po publikacji większości wyników finansowych za III kwartał obecne „konsensusowe” prognozy mówią o wzroście zysku na akcję indeksu S&P 500 o 9-10 proc. w tym roku i 11-12 proc. w przyszłym. Sęk w tym, że indeks jest już 25 proc. na plusie od początku roku.

Rynki wschodzące były przegrzane, teraz są technicznie prawie "wyprzedane"

Ilustracja własna
Od kiedy w końcówce września pisaliśmy o niebezpiecznym, silnym technicznym wykupieniu indeksu rynków wschodzących, dużo się tam zmieniło. Po korekcie, wyglądającej niemal identycznie jak na początku 2023, nastroje są już w dużym stopniu schłodzone.

Premia za ryzyko tak niska jak tylko w 2007 i 1997

Ilustracja własna
Premia za ryzyko (tzw. spread) na rynku obligacji korporacyjnych typu "high yield" w USA zmalała do rzadko spotykanych rozmiarów. Bierzemy pod lupę porównywalne historyczne przypadki - jaki scenariusz wynika z nich na kolejne miesiące?

Jaki scenariusz dla WIG wg projekcji NBP?

Ilustracja własna
Najnowsza projekcja NBP pozostawia mieszane uczucia. Z jednej strony szczyt dynamiki PKB przesunął się na Q3 2025 - to niby dobrze dla krajowych akcji. Z drugiej strony trudno ukryć, że zadyszka PKB zaskoczyła ekonomistów, a cała ścieżka na najbliższe parę kwartałów zjechała w dół.

S&P 500 po raz pierwszy powyżej 6000 pkt.

Ilustracja własna
Zaledwie w lutym amerykański indeks wspiął się powyżej okrągłego pułapu 5000 pkt., a teraz jest już powyżej 6000 pkt. Już pojawiają się pierwsze prognozy osiągnięcia 7000 pkt. w kolejnym roku. Ceną za tak szybką wspinaczkę są jednak coraz wyższe wyceny akcji.

Test dla trwałości odreagowania na GPW

Ilustracja własna
Czwartkowa sesja była dla WIG20 najlepsza od sierpnia. Teraz zarówno ten indeks, jak i szerszy WIG, muszą zmierzyć się z technicznymi poziomami oporu. Od wyniku tego testu zależeć może koniunktura w końcówce roku.

"America First" na rynkach po wyborze Trumpa

Ilustracja własna
Umocnienie dolara i nowy rekord S&P 500 przy dużo słabszej postawie innych rynków akcji to pierwsza reakcja rynków na wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. A jak np. dolar zachowywał się w trakcie pierwszej kadencji Trumpa?

Ten wskaźnik część drogi od szczytu ma za sobą, ale...

Ilustracja własna
Liczony dla WIG-u oscylator RSI w wersji opartej na danych miesięcznych jeszcze w połowie roku był silnie "wykupiony", zaś w październiku wykonał kolejny krok w dół. Jakie było typowe historyczne zachowanie krajowych akcji w takich sytuacjach?

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory