szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

05-03-2019

Pozytywny impuls z Azji

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

W lutym szybkie wskaźniki koniunktury w europejskiej gospodarce nadal spadały. Pojawiają się jednak argumenty za tym, że ta zadyszka być może dobiegła końca. Zdaniem strategów m.in. J.P. Morgan i Nordea Bank w kluczowej dla europejskich eksporterów azjatyckiej gospodarce pojawiły się silne pozytywne impulsy, związane m.in. z szeroko zakrojoną stymulacją w Chinach (pisaliśmy o niej m.in. tutaj).

Analitycy zwracają uwagę, że poprawa tzw. warunków finansowych (financial conditions) w Azji - m.in. niższe koszty finansowania firm, zawężenie się spreadów na obligacjach itp. - powinna zgodnie z historią już w najbliższych miesiącach zaowocować ...

... odbiciem popytu w Azji na zagraniczne (m.in. europejskie) produkty ...

... oraz poprawą wskaźników koniunktury w Europie (strefie euro). Obecne odbicie indeksu financial conditions wygląda podobnie jak np. na przełomie lat 2015/2016.


Indeks financial conditions obliczany przez Bloomberg obrazuje poziom "stresu" na rynkach pieniężnych, obligacji i akcji.

Abstrahując już od tych zależności, widać że chiński rząd jest mocno zdeterminowany, by "do skutku" stymulować słabnący wzrost gospodarczy. Dzisiaj serwisy informacyjne obiegła wiadomość o kolejnych cięciach podatków i opłat dla firm, wartych w przeliczeniu ponad 298 mld USD, oraz zwiększeniu limitów zadłużenia dla samorządów lokalnych (po 2009 roku wzrost w Chinach jest w dużym stopniu napędzany przez zwiększenie zadłużenia).

Reasumując, wygląda na to, że Chiny są zdeterminowane, by "do skutku" stymulować gospodarkę. Niektórzy stratedzy rynkowi argumentują, że te impulsy już wkrótce powinny zacząć pozytywnie oddziaływać też na Europę i ogólnie świat. Z drugiej strony pojawia się refleksja, że Chiny nie bez powodu są zmuszone wytaczać coraz cięższe "armaty"...

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W ramach portfela warto teraz dokupić:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna