szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

08-02-2019

Jeszcze bardziej zwiększ apetyt na ryzyko - radzi J.P. Morgan

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Nie słabną komentarze po nagłej zmianie retoryki Fedu. Do tego chóru dołączył wpływowy bank J.P. Morgan, który najnowsze deklaracje banku centralnego interpretuje bardzo optymistycznie: "ten gołębi zwrot, jeżeli zostanie utrzymany, usunie niektóre z negatywnych czynników, które wywołały turbulencje na rynkach w 2018 roku i zwiększa szanse na to, że rok 2019 będzie rokiem reflacji cen aktywów". Stratedzy zwracają uwagę m.in. na obietnicę szybszego zakończenia QT ("ilościowego zacieśniania", inaczej: normalizacji bilansu Fedu poprzez odchudzenie portfela obligacji skupionych w ramach QE). Ale czy zwrot w polityce Fedu nie jest przypadkiem oznaką pogarszających się perspektyw gospodarczych, jak argumentują "niedźwiedzie"? Zdaniem JPM bank centralny przestraszył się nie tyle gorszych danych makro, co raczej nerwowego zachowania rynków.

Już wcześniej pisaliśmy o tym, że stratedzy JPM powtórzyli i wzmocnili pozytywne nastawienie do rynków wschodzących utrzymywane od września ub.r. (w październiku rynki te ustanowiły dołek). Akcje i obligacje z emerging markets są powszechnie uznawane za bardzo wrażliwe na zmiany w polityce Fedu.

Teraz w ramach comiesięcznego raportu nt. globalnej alokacji sztab analityczny banku idzie jeszcze dalej. "Zamknij zabezpieczenia (hedges). Dodaj więcej do rynków wschodzących" - radzi JPM. "Ze względu na gołębi zwrot w polityce Fedu, dodajemy ryzykowne aktywa do naszego portfela modelowego, zamykając większość wcześniejszych zabezpieczeń i jednocześnie utrzymując pozytywne nastawienie do akcji kosztem obligacji" - dodaje (przez te zabezpieczenia JPM rozumie nie tyle zwykłe krótkie pozycje w akcjach lub kontraktach, lecz niedoważenie w obligacjach korporacyjnych, długą pozycję w złocie i skomplikowane operacje na rynkach instrumentów pochodnych). Zdaniem strategów najbardziej na wcześniejszym zakończeniu QT w USA skorzystać mogłyby obligacje korporacyjne.

Czytaj też: Twarde dno cyklu na GPW już za nami czy dopiero przed?

Jak widać JPM jest po stronie tych analityków, którzy w gołębiej zmianie nastawienia Fedu upatrują raczej szans niż zagrożeń. Już w poniedziałek dodamy nasze własne przemyślenia dotyczącego tego czy koniec (o ile to faktycznie koniec, a nie chwilowa przerwa) podwyżek stóp procentowych w USA oznaczać musi koniec hossy, tak jak chcieliby z kolei niedźwiedzio nastawieni analitycy.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna