szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

26-06-2019

Złoto najdroższe od sześciu lat!

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Czasem na rynkach finansowych jest tak, że na efekty inwestycji trzeba długo czekać - to wymaga bez wątpienia cierpliwości i dyscypliny. Tak właśnie jest w przypadku złota.

Przez kilka długich lat notowania szlachetnego metalu pozostawały w męczącym trendzie bocznym, kilkakrotnie pojawiały się nieudane próby wybicia górą, które mogły jeszcze bardziej zwiększać poziom frustracji inwestorów. Ale to się najwyraźniej właśnie zmieniło. Cena złota wreszcie wybiła się górą z trendu bocznego i jest najwyżej od ... sześciu lat.

Tu pojawia się klasyczne pytanie - czy inwestor, który nie akumulował cierpliwie złota w trakcie długotrwałego trendu bocznego, powinien teraz "gonić" za uciekającą w górę ceną i pospiesznie kupować?

Niestety na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Z pewnością obecny ruch został już powszechnie zauważony, o czym świadczy silny przyrost monitorowanych przez nas pozycji spekulacyjnych na rynku kontraktów terminowych w USA. Z drugiej strony tych pozycji nie ma jeszcze aż tak dużo jak np. w momencie kształtowania się lokalnej górki w połowie 2016 roku (tu zastrzeżenie - najnowsze dostępne dane dotyczą stanu na 18 czerwca). Nawet w trakcie potężnej hossy z lat 2009-2011 cena złota potrafiła się po drodze mocno korygować.

Abstrahując już od tych trudnych krótkoterminowych rozważań warto też potraktować rozwój wydarzeń na tym rynku jako potwierdzenie tez, o których "do znudzenia" pisaliśmy wielokrotnie w trakcie kilkuletniego trendu bocznego:

  • złoto ze względu na brak korelacji z akcjami i obligacjami oraz inną charakterystykę ekonomiczną ma swoje miejsce w zdywersyfikowanym portfelu inwestycyjnym;
  • najlepsze momenty do dodawania złota do portfela mają miejsce po silniejszych spadkach ceny (ostatnio w połowie 2018).

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna