szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

21-10-2021

WIG w okolicy rekordów, a w funduszach ... odpływy największe od prawie roku

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Zerknijmy na najnowsze dane o napływach/odpływach na polskim rynku funduszy inwestycyjnych.

Zacznijmy od funduszy akcji. Dane IZFiA pokazują, że wrzesień był ... jedenastym miesiącem nieprzerwanych wpłat netto do tej kategorii funduszy. Z naszej analizy wynika, że pod tym względem wyrównany został rekord sprzed ponad dekady, ze stycznia 2010 roku (dobra wiadomość jest natomiast taka, że wtedy tak długa seria napływów została potem przerwana tylko dosłownie na chwilę).

Ogółem w ciągu tych jedenastu miesięcy fundusze akcji w Polsce otrzymały netto ponad 5,8 mld zł wpłat.

Okazuje się jednak, że ten strumień pieniędzy nie dotyczy ... polskich akcji. Wręcz przeciwnie, wg bardziej szczegółowych danych fundusze inwestujące w polskie akcje odnotowały we wrześniu ... odpływy netto. I to największe od ... prawie roku.

Wygląda więc na to, że choć ogólne nastroje polskich inwestorów odnośnie rynków akcji są od miesięcy wyraźnie optymistyczne (co mogłoby zgodnie z tradycją stanowić pewien sygnał ostrzegawczy), to zupełnie nie dotyczy to polskich akcji, w przypadku których trudno dopatrzyć się euforii, jeśli chodzi o saldo wpłat i umorzeń do funduszy (a to potencjalnie z kolei być może raczej pozytywny sygnał).

Warto tu dodać, że w polskie akcje inwestują również inne kategorie funduszy, w tym zyskujące na popularności tzw. fundusze mieszane. Dane IZFiA potwierdzają też stabilny strumień pieniędzy płynących do PPK (ponad 300 mln zł miesięcznie).

Przejdźmy do funduszy inwestujących w polski dług. Wrzesień okazał się kolejnym miesiącem pod znakiem wycofywania się kapitałów. Dane te nie obejmują oczywiście jeszcze października, w którym rozwój wydarzeń na rynku obligacji przybrał najbardziej dramatyczne rozmiary. Dopiero za miesiąc okaże się, czy dane pokażą ewentualną kulminację odpływów ("kapitulację"), która mogłaby świadczyć o pewnym przereagowaniu.

Reasumując, w pierwszej chwili wydawać by się mogło, że najnowsze dane potwierdzają utrzymujący się od miesięcy optymizm polskich inwestorów względem akcji, ale nie dotyczy to zupełnie polskich akcji, w przypadku których we wrześniu odnotowano odpływy kapitału. Co ciekawe nie przeszkodziło to akcjom na GPW przetrwać wrześniowej korekty na giełdach w relatywnie dobrej formie.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

Quercus TFI S.A.

ZAGŁOSUJ

Inflacja CPI w Polsce (r/r) dojdzie w najbliższych mies. maksymalnie do ok.:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna