szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

09-10-2019

WIG coraz bliżej swej wartości księgowej

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Czas zaktualizować jeden z naszych ulubionych wykresów dotyczących tzw. fundamentów rodzimego WIG-u. Jednym z takich fundamentów historycznie była wartość księgowa (na wykresie - w przeliczeniu na punkty indeksowe).

Jak widać, jeśli chodzi o wartość księgową (ang. BV), wszystko pozostaje w normie - stopniowo rośnie. Po części jest to efekt wzrostu wartości księgowej poszczególnych spółek, a po części też sposobu konstrukcji indeksu (uwzględnia on reinwestycję dywidend, więc mamy do czynienia z pewnego rodzaju "kumulacją").

W normie pozostaje również to, że WIG cechuje się o wiele wyższą zmiennością niż jego wartość księgowa. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy mocno zbliżył się do niej.

Można to również zobrazować za pomocą współczynnika P/BV.

Widać, że P/BV porusza się od lat w wyraźnym cyklu. Ostatnie kilkanaście miesięcy to faza spadkowa w ramach tej cykliczności. Pytanie na które trudniej odpowiedzieć brzmi: jak głęboko musiałby jeszcze spaść współczynnik, zanim wejdzie dla odmiany w fazę wzrostową (taką jak w latach 2016-17 czy też 2012-13). Warto zwrócić uwagę, że wyraźnie niżej niż obecnie P/BV był historycznie tylko dwa razy: w epicentrum globalnego kryzysu finansowego oraz w punkcie kulminacyjnym obaw przed rozpadem strefy euro.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna