szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

17-10-2013

Uwaga! Za dużo optymistów na GPW!

Tomasz Hońdo
Starszy Analityk Quercus TFI S.A.
tomasz.hondo@quercustfi.pl

Uważni Czytelnicy Qnews.pl zauważą być może, że artykuły o bardzo podobnych tytułach pojawiły się już dwukrotnie w naszym serwisie – 14 czerwca br., a potem 26 sierpnia. W pierwszym przypadku w ciągu 9 sesji od momentu wysłania „alertu” WIG runął o 9,5%. W drugim przypadku w ciągu 8 sesji indeks spadł o 8%.

Jaki wskaźnik tak trafnie ostrzegał przed nadchodzącą silną korektą? Wskaźnik nastrojów publikowany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. W obu wspomnianych przypadkach odsetek byków (optymistów) w ankiecie SII przekroczył 63%, co świadczyło o niebezpiecznie dużym optymizmie panującym na rynku.

Tym razem wskaźnik zawędrował jeszcze wyżej – jak podało w czwartek SII odsetek byków sięgnął aż 68%, co jest rekordem w historii wskaźnika sięgającej wiosny 2011 r. Skokowy wzrost optymizmu to bez wątpienia efekt ostatniej silnej zwyżki notowań na GPW.

Wskaźnik optymizmu i WIG 

Reasumując, duży optymizm na rynku zwiększa prawdopodobieństwo korekty o sile adekwatnej do ostatnich zwyżek. Jednocześnie zastrzegamy, że ten sygnał ostrzegawczy należy traktować w kategoriach krótkoterminowych. Jeśli chodzi o kierunek trendu w kolejnych miesiącach, tutaj diagnoza pozostaje na razie bez zmian – oczekujemy kontynuacji pozytywnej tendencji po przejściowym schłodzeniu nastrojów.

 


Zapraszamy do udziału w KONKURSIE - do wygrania książki!

Zachęcamy też do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla osób zapisanych na NEWSLETTER: comiesięczny przegląd inspirujących wykresów.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

S&P 500 powrócił na rekordowe poziomy. Kiedy to samo uda się WIG-owi?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna