szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
SZUKAMY PEREŁEK

04-12-2013

Ulma: priorytetem jest budowanie wartości spółki

Rozmawiamy z Andrzejem Kozłowskim, Prezesem Zarządu firmy Ulma Construccion Polska S.A.

 

Koniunktura na polskim rynku budowlanym w ostatnich latach nie rozpieszcza. Jak w takich warunkach radzi sobie Ulma?

Najistotniejszym problemem polskiego rynku budowlanego są należności. Mierzymy się z nim od wielu lat. Wdrożyliśmy w ULMA specjalne procedury weryfikacji klientów i zabezpieczeń umów, które w znacznej mierze chronią nas przed nieuczciwymi kontrahentami. Kolejnym priorytetem Spółki w tej trudnej sytuacji jest utrzymanie dyscypliny kosztowej. Na bieżąco staramy się dostosować poziom kosztów operacyjnych do bieżących warunków rynkowych. Nieustannie doskonalimy też nasz serwis logistyczny – uruchomiliśmy w tym celu kolejne nowe centrum logistyczne w Koszajcu, które pozwala nam na sprawniejszą obsługę klientów i lepsze zarządzanie majątkiem.

Czy po słabszym okresie widać już oznaki ożywienia w branży?

Wskaźniki ekonomiczne za III kwartał 2013 r. wskazują na powolne wychodzenie gospodarki z trendu spadkowego, a wskaźnik rentowności obrotu netto firm budowlanych już w II kwartale br. uległ zauważalnej poprawie. Liczę, że w 2014 roku branża wejdzie na ścieżkę wzrostu, a co za tym idzie ULMA również odnotuje to w swoich wynikach. ULMA jak i cały sektor budowlany wiąże duże nadzieje z inwestycjami w energetyce (elektrowniami i spalarniami odpadów), które choć opóźnione, w 2014 roku powinny już napędzać wzrost produkcji budowlano-montażowej. Przygotowując się do tej perspektywy pozyskaliśmy pierwsze zlecenie przy budowie płyty fundamentowej w Elektrowni Kozienice. Będziemy zabiegać o udział w realizacji budów bloków w Elektrowni Opole i modernizacji elektrowni Siekierki. Nie zapominamy także o budownictwie kubaturowym.

W tym roku udział eksportu w przychodach urósł do 23%. Czy ten trend zostanie podtrzymany?

Grupa kapitałowa ULMA poprzez zagraniczne spółki zależne konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję na rynkach Kazachstanu, Ukrainy i Litwy. Wspieramy nasze spółki-córki poprzez szkolenie ich kadry technicznej i inwestycje w jakość serwisu, edukujemy też naszych klientów. Ta działalność przynosi konkretne efekty w postaci wzrostu przychodów. Z pewnością będziemy kontynuować ten proces mając nadzieję na utrzymanie trendu. Warto podkreślić, że rosnące przychody z działalności eksportowej pozwalają nam w części niwelować spadek sprzedaży w Polsce, wynikający m.in. z obniżenia marż i wojny cenowej jaka ma obecnie miejsce na polskim rynku budowlanym.

Inwestorzy w pierwszym rzędzie patrzą zwykle na poziom zysku netto. Tymczasem w przypadku Ulmy zyski są za sprawą wysokiej amortyzacji dużo mniejsze niż EBITDA lub przepływy pieniężne. Czy sytuacja ta się zmieni i Ulma zacznie pokazywać zyski adekwatne do wielkości generowanej gotówki?

Firma, która prowadzi taką działalność jak nasza, w trosce o jakość swojego serwisu musi stale uzupełniać, modernizować i wprowadzać do swojego portfolio nowe produkty. Inaczej mówiąc – chcąc utrzymać swoich klientów i udział w rynku – jesteśmy skazani na inwestycje w sprzęt czyli środki trwałe, a tym samym amortyzacja zawsze w naszym wyniku będzie odgrywała bardzo istotną rolę. Natomiast prawdą jest i to, że są różne okresy dla tych inwestycji. Najblizsze lata 2013-2014 będą należały do tych, w których nasze inwestycje będą miały jedynie charakter uzupełnień. Reasumując, bardzo bym chciał aby w przypadku takiej firmy jak ULMA patrzono na rentowność nie tylko poprzez pryzmat zysku netto ale przede wszystkim poprzez wskaźnik EBITDA.

Jaka jest polityka Ulmy w zakresie dywidendy?

Priorytetem Zarządu jest utrzymanie wysokiego tempa rozwoju i budowanie wartości spółki. Nasza polityka w zakresie dywidendy przewiduje jej wypłatę, jednak w wysokości uwzględniającej rozwój działalności Spółki, przy utrzymaniu odpowiedniego poziomu płynności finansowej. Wypłata dywidendy będzie uzależniona od bieżącej wysokości zadłużenia Spółki i spodziewanych nakładów. Ale jak zwykle w sprawach dywidendy - o wszystkim decydują akcjonariusze.

 

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Na koniec IX 2020 S&P 500 będzie:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna