szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

08-06-2021

Te indeksy GPW już z rekordami

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Skoro już o rekordach na GPW mowa, to warto zwrócić uwagę, że niektóre mniej znane indeksy polskiego rynku akcji już po nie sięgnęły w ostatnich miesiącach. Mowa o indeksach małych i średnich spółek, ale w wersjach dochodowych (TR = total return), czyli takich, w których uwzględnia się nie tylko zmiany cen akcji, lecz również dywidendy wypłacane przez spółki, a potem reinwestowane w walory.

Co prawda wersje dochodowe sWIG80 czy też mWIG40 mają historię danych sięgającą zaledwie końcówki 2009 roku, ale uzupełniając wcześniejsze dane o wersje cenowe, można się przekonać, że rekordy z połowy 2007 roku zostały już ze sporą nawiązką pobite.

Długofalowe efekty kumulacji dywidend widać zarówno w przypadku indeksu małych spółek...

... jak i średnich.

Warto jeszcze dodać, że od początku swego istnienia wersje dochodowe wypracowały stopy zwrotu o 2,5-2,8 pkt. proc. w skali roku lepsze niż wersje cenowe w tym samym okresie (czyli 9,5% w skali roku w przypadku mWIG40TR i 8,2% w przypadku sWIG80TR).

Reasumując, czekając na coraz bliższy rekord WIG-u warto pamiętać, że indeksy małych i średnich spółek w wersjach dochodowych (dywidendowych) już teraz wspinają się na historyczne maksima.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Kiedy większa (>10%) korekta spadkowa S&P 500?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna