szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

07-02-2019

Takie odbicie argumentem raczej byczym niż niedźwiedzim

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jeszcze nie tak dawno analizowaliśmy historyczne ścieżki amerykańskiego S&P 500 po niemal 20-proc. spadkach od szczytu. Teraz czas na wykonanie kolejnego ćwiczenia, bo w dość błyskawicznym tempie indeks zdołał odbić się już o ponad 15 proc. od dołka z okolic Bożego Narodzenia, kiedy to otarł się o tradycyjne kryterium bessy.

Optymiści siłę i tempo odbicia traktują jako pozytywny sygnał. Ale nie brakuje też dość pesymistycznych wizji, w których odreagowanie to jedynie chwilowy epizod.

Ponownie sięgnijmy do historii. Okazuje się, że tak solidne odreagowania w tak szybkim tempie zdarzały się zwykle … w kulminacyjnych etapach bessy/krachu – a nie na początku bessy, tak jak chciałby obóz „niedźwiedzi”.

Wzięcie pod lupę wszystkich przypadków (przy jednoczesnej eliminacji tych, które występowały w seriach, jak na przełomie 2008/2009 – wtedy pod uwagę braliśmy tylko pierwszy) daje następujące rezultaty.

Widać, że na krótką metę istnieje ryzyko cofnięcia się amerykańskiego indeksu. Ale w perspektywie 12-miesięcznej w KAŻDYM przypadku stopy zwrotu były DODATNIE (średnio +14,5%). Czyli … ostrożność na krótką metę i w miarę optymistyczna wizja w dalszym horyzoncie czasowym.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna