szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

10-03-2021

Sektor "value" obronił się przed korektą

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Technologiczne indeksy na Wall Street i ogólnie na świecie przeżyły w ostatnich tygodniach od dawna niewidzianą korektę spadkową. Flagowy Nasdaq 100 osunął się o ponad 10% od szczytu.

Wyraźnie skorygowały się również zdominowane przez sektor technologiczny indeksy typu "Growth", gromadzące tzw. spółki wzrostowe (na poniższym wykresie prezentujemy globalny indeks MSCI World Growth).

Ale wszystko to nie oznacza wszakże, że korekta na globalnych rynkach akcji nabrała powszechnego, "solidarnego" charakteru. Na turbulencje przynajmniej na razie pozostają niewrażliwe szczególnie spółki typu "Value" ("wartościowe"), przez które zazwyczaj rozumie się firmy o relatywnie niskich wskaźnikach wyceny lub wysokich stopach dywidendy. Indeks MSCI World Value, który obecnie w niemal połowie zbudowany jest z sektorów: finansowego, ochrony zdrowia oraz przemysłowego, czyli reprezentantów tzw. starej ekonomii, wspina się na nowe post-pandemiczne szczyty.

Jeśli relacje między indeksami Value i Growth wyrazimy za pomocą współczynnika, to widać, że wspiął się on na poziom najwyższy od połowy 2020 roku. Analitycy często podkreślają, że zjawisko to jest skorelowane ze wzrostem rentowności amerykańskich obligacji.

Reasumując, w środowisku rosnącej rentowności amerykańskich obligacji jedne segmenty tracą (drogie spółki technologiczne), inne zaś konsekwentnie zyskują (spółki typu "Value").


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Kiedy większa (>10%) korekta spadkowa S&P 500?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna