Rynek złota: ETF-y mają mniej amunicji | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Rynek złota: ETF-y mają mniej amunicji

Po tym, jak miniony rok okazał się fatalny dla posiadaczy złota (kurs kontraktów terminowych na rynku COMEX spadł o 28 proc.), lepszy początek stycznia przyczynił się do ożywienia debaty na temat perspektyw w rozpoczętym nowym roku. Fani analizy technicznej zwrócić mogą uwagę na zmieniający się układ sił na wykresie. O ile przez całą pierwszą połowę 2013 r. cena złota z impetem łamała wsparcia, to grudniowe naruszenie poprzedniego dołka z lipca nie wywołało już lawinowego spadku, a cena szybko zawróciła w górę.

Rys. Cena uncji złota na rynku COMEX (USD)

Notowania kontraktów na złoto

Dalsze losy złota uzależnione są przede wszystkim od działań inwestorów zaangażowanych w fundusze typu ETF, bo jak wynika ze statystyk Światowej Rady Złota, to właśnie podaż z tego źródła była głównym motorem przeceny surowca w minionym roku. W pierwszych trzech kwartałach 2013 r. ETF-y pod wpływem wypłat pieniędzy przez klientów sprzedały łącznie niemal 700 ton kruszcu, a ich aktywa skurczyły się do ok. 2 tys. ton. Z jednej strony pula złota do sprzedaży z ich strony mocno się zatem zmniejszyła (to plus), ale z drugiej – nadal teoretycznie pozostaje na tyle duża, by ewentualnie napędzać podaż i w tym roku.

Warto przy tym zwrócić uwagę, że ETF-y to właściwie jedyne źródło podaży działające na zasadzie „owczego pędu”. Spadek ceny złota wywołuje dalsze umorzenia i konieczność sprzedaży złota przez fundusze. Takiej cechy nie mają jednak pozostałe źródła popytu (produkcja biżuterii, banki centralne, przemysł). Wielu nabywców raczej cieszy się, niż martwi z powodu spadku cen. Warto zwrócić uwagę, że w pierwszych trzech kwartałach 2013 r. właśnie te pozostałe źródła wygenerowały popyt na prawie 3,9 tys. ton złota. Widać zatem, że wraz z wystrzeliwaniem amunicji przez ETF-y, rola tego czynnika słabnie.

Reasumując, miniony rok stał pod znakiem szybkiej ucieczki gorącego spekulacyjnego kapitału z rynku złota, dzięki czemu jego rola uległa znacznemu zmniejszeniu, choć jeszcze nie na tyle, by należało już ignorować ten czynnik ryzyka. Wsparciem dla cen złota będą za to dużo bardziej stabilne pozostałe źródła popytu na cenny kruszec.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 


Rusza nowa edycja naszego KONKURSU na najtrafniejszą prognozę WIG na koniec marca - zapraszamy!

Zachęcamy też do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla subskrybentów: comiesięczny przegląd strategii inwestycyjnych.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory