Równowaga sił na rynku złota | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Równowaga sił na rynku złota

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na NEWSLETTER

Najnowszy raport Światowej Rady Złota (WGC) jak zawsze przynosi porcję informacji na temat trendów, jeśli chodzi o popyt na cenny kruszec.

WGC rozbija popyt na pięć kategorii: biżuteria, sztabki i monety, fundusze ETF i podobne produkty, technologia.

Jak zmieniły się poszczególne składniki popytu na złoto (w tonach)

 

Na plus trzeba zapisać bardzo stabilny (i nawet nieco większy) popyt na złotą biżuterię - zgodnie z naszymi wcześniejszymi diagnozami jest to najmocniejszy fundament rynku szlachetnego metalu. Główną lokomotywą wzrostu w tej kategorii są obecnie Indie.  Stroną kupującą są też banki centralne. Co ciekawe zdecydowanie największym nabywcą znów okazała się Rosja - zwyciężyła chyba chęć zmniejszenia udziału dolara i euro w rezerwach walutowych. Do tego dochodzi stopniowo wygasająca podaż ze strony funduszy ETF. Jak jednocześnie wynika z monitorowanych przez nas danych na początku bieżącego roku ETF-y stały się już nawet stroną popytową.

Dlaczego zatem wobec tych wszystkich pozytywów ożywienie na rynku złota ma ograniczone rozmiary?

Cena nie może ciągle wydostać się z kanału spadkowego

 

Odpowiedź: spadek popytu inwestycyjnego na sztabki i monety. Rekordy osiągnął on w 2013 r. (kiedy niższe ceny zachęcały nabywców) i od tej pory stopniowo maleje. Tu jednym z "winowajców" są Chiny. Być może przyczyną jest słabnący (choć nadal relatywnie szybki) wzrost gospodarczy. WGC wskazuje też na walkę władz z łapówkarstwem, co mogło ograniczyć popyt na małe sztabki powszechnie wykorzystywane w tym procederze.

Mimo tych zjawisk trzeba jednak przyznać, że mimo spadku w ostatnich kwartałach, na dłuższą metę całkowity popyt na złoto jest w miarę stabilny.

Struktura popytu na złoto (suma z czterech kolejnych kwartałów, w tonach)

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl

 

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory