Problematyczne inwestowanie dywidendowe | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Problematyczne inwestowanie dywidendowe

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

W tle ataku WIG20 i WIG na tegoroczne szczyty pojawił się ciekawy komunikat dotyczący jednego z innych indeksów GPW: WIGdiv, który obejmuje tzw. spółki dywidendowe (formalnie: takie, które regularnie wypłacały dywidendy przez kolejne pięć lat). Z koszyka tego indeksu wyrzucone zostało Orange Polska.

To dość symboliczne wydarzenie, bo spółka ta - prawdziwy weteran warszawskiej giełdy - niegdyś była sztandarowym przykładem firmy dywidendowej (regularnie dzielącej się zyskami z akcjonariuszami). W świecie biznesu nic nie jest jednak dane raz na zawsze.

Nie będziemy się tu rozwodzić na temat losów i perspektyw tej spółki. Jest to raczej dobra okazja, by przyjrzeć się efektom "inwestowania dywidendowego" w wersji obrazowanej przez wspomniany WIGdiv.


Obecnie w portfelu indeksu jest 36 spółek. Największy udział mają LPP i PZU (po ok. 11%). Wszystkie indeksy pokazane na wykresie mają charakter dochodowy (przy ich obliczaniu uwzględniane są dywidendy).

Jak widać, w długim okresie omawiany indeks nie zachwyca. Stopa zwrotu jest nawet nieco gorsza niż w przypadku WIG-u, zaś zmienność jest podobna. Wynika to być może z tego, że w pierwszej dziesiątce portfela WIGdiv dominują spółki z WIG20. A tymczasem z naszej analizy jasno wynika, że w ostatnich latach dywidendy wypłacane przez blue chips systematycznie się kurczyły (być może najgorsze już jednak za nami).

Można też zastanawiać się, na ile trafne jest jedno z kryteriów doboru firm do portfela - trafiają tam te, które na koniec listopada miały najwyższą stopę dywidendy, rozumianą jako stosunek dywidendy wypłaconej w danym roku do kursu akcji. Ponieważ w przypadku sporej części spółek wysokość dywidendy zmienia się z roku na rok (nie tylko w górę, ale też w dół - tu Orange jest najlepszym przykładem), bazowanie na historycznym jej poziomie przy ocenie atrakcyjności może być mało trafne.

No cóż, jak widać inwestowanie dywidendowe - idea sama w sobie przecież logiczna - bywa w praktyce problematyczne. Pocieszające jest, że i WIGdiv jest nieopodal tegorocznych szczytów.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory