szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

18-10-2013

Nastroje zaczynają się schładzać?

Tomasz Hońdo
Starszy Analityk Quercus TFI S.A.
tomasz.hondo@quercustfi.pl

W czwartkowym artykule zwracałem uwagę, że wskaźnik optymizmu wśród polskich inwestorów indywidualnych podskoczył do rekordowo wysokiego poziomu 68%. Na podstawie doświadczeń z ostatnich kilkunastu miesięcy można na tej podstawie dojść do wniosku, że koniunktura na warszawskim parkiecie ulega przegrzaniu. Przynajmniej na krótką metę, bo kwestia kontynuacji trendu wzrostowego po ewentualnej korekcie to już odrębna kwestia.

Bardzo podobny wydźwięk mają rozmaite wskaźniki mierzące siłę zwyżek na GPW. Zacznijmy od równie sprawdzonego w tym roku wskaźnika technicznego RSI. Wkroczył on właśnie do tzw. strefy wykupienia. Poprzednio tego typu zdarzenia (na przełomie roku, a potem w czerwcu i sierpniu) korelowały z bardzo wysokim poziomem optymizmu wśród inwestorów indywidualnych i wzmacniały negatywny wydźwięk tych sygnałów.

Rys. WIG (góra) i RSI (dół)  

WIG i RSI

Do tego dochodzą jeszcze proste miary tempa zwyżki notowań. Przykładowo obliczany przez nas indeks nieważony (pokazuje średnie zmiany kursów wszystkich spółek na GPW) w ciągu trzech miesięcy poszybował w górę o ok. 25%. Poprzednio takie tempo zwyżki zanotowaliśmy w okresie pamiętnego gwałtownego (ale chwilowego) wystrzału kursów małych spółek w I-II 2012 r.

Pojawia się natomiast pytanie o to, co może być katalizatorem korekty. Poprzednio dwukrotnie fala wyprzedaży została sprowokowana przez obawy o losy OFE. Obecnie niepewność w tej kwestii jest już znacznie mniejsza. Na razie nie widać też nawrotu obaw rynków o termin wygaszania programu QE w USA. Fed zacznie wygaszać skup aktywów później niż jeszcze niedawno prognozowano.

Czy zatem tym razem korekta będzie miała podłoże czysto rynkowe? Być może. Ze względu na coraz bardziej optymistyczne wyceny akcji paradoksalnie coraz łatwiej jest też o rozczarowania. Przykładem tego jest dzisiejsze załamanie notowań Alior Banku. Jeszcze w środę kurs bił historyczne rekordy, zaś piątkową sesję rozpoczął od 22% spadku po informacjach, że zmiany zasad księgowania operacji bancassurance mocno uderzą w wyniki finansowe. Załamanie kursu Aliora mocno pociągnęło też w dół kursy części innych banków, a także indeks mWIG40, w którym Alior należy do najbardziej wpływowych spółek.

Istnieje obawa, że te wydarzenia to dopiero początek większej korekty na rynku. W dłuższym horyzoncie czasowym nasza diagnoza pozostaje natomiast bez zmian – po możliwym schłodzeniu nastrojów trend wzrostowy będzie miał szansę na kontynuację ze względu na coraz lepszą sytuację w polskiej gospodarce i utrzymujący się ożywczy wpływ rekordowo niskich stóp procentowych. Poprzednie przypadki mocnego schłodzenia nastrojów okazały się dobrymi okazjami do zwiększenia zaangażowania na rynku akcji.

 


Zapraszamy do udziału w KONKURSIE - do wygrania książki!

Zachęcamy też do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla osób zapisanych na NEWSLETTER: comiesięczny przegląd inspirujących wykresów.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

S&P 500 powrócił na rekordowe poziomy. Kiedy to samo uda się WIG-owi?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna