szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

20-04-2021

Lokaty przegrywają z inflacją

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Rekordowo niskie stopy procentowe i nadpłynność sektora bankowego z jednej strony i wysoka inflacja w naszym kraju z drugiej...

... sprawiają że oprocentowanie lokat bankowych pozostaje bezprecedensowo nieadekwatne do tempa wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w rodzimej gospodarce. Średnie oprocentowanie nowych depozytów w ostatnich miesiącach wręcz poszło jeszcze w dół i wg danych NBP wynosi symboliczne ... 0,26% (dane za luty). Dla porównania, kiedy historycznie inflacja była na takim poziomie jak obecnie (4,4% wg danych Eurostatu rok do roku), oprocentowanie nowych lokat wynosiło od minimum 3,5% do nawet 6%.

Wszystko to sprawia, że lokaty jako inwestycja dramatycznie przegrywają wyścig z inflacją. Szacowana przez nas realna (skorygowana o inflację) wartość typowej lokaty bankowej coraz szybciej maleje.

Degradacja atrakcyjności depozytów bankowych naszym zdaniem powinna sprzyjać coraz bardziej intensywnemu poszukiwaniu alternatyw takich jak fundusze inwestycyjne (być może część tych kapitałów docelowo może trafić na rynek akcji w przypadku utrzymania dobrej koniunktury) czy nieruchomości.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Kiedy większa (>10%) korekta spadkowa S&P 500?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna