szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

06-10-2021

Korekta zatacza coraz szersze kręgi

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jeszcze w lecie zwracaliśmy uwagę na postępującą korektę spadkową na rynkach wschodzących (emerging markets, EM), która wszakże zdawała się nie wywierać większego wrażenia na rynkach rozwiniętych. Zastanawialiśmy się nad różnymi scenariuszami, w tym również takim, w którym emerging markets sygnalizowały z pewnym wyprzedzeniem możliwą większą globalną korektę związaną np. z ewentualnym spowolnieniem gospodarczym (tak już bywało historycznie, np. na przestrzeni 2018 roku).

Jesteśmy dwa miesiące później i widać, że z jednej strony mimo prób odreagowania indeks MSCI Emerging Markets znów przymierza się do testowania letnich dołków, a z drugiej rynki rozwinięte zaczęły się w końcu uginać pod presją. Najnowszym tego przykładem jest niemiecki indeks DAX, w przypadku którego rozmiary korekty spadkowej są już największe od jesieni 2020 (sam indeks znalazł się z kolei najniżej od maja br.).

Większej korekcie ciągle opiera się natomiast co ciekawe nasz rodzimy rynek akcji (co częściowo można tłumaczyć mocną postawą akcji banków korzystających na oczekiwaniach na podwyżki stóp procentowych).

Rozwój wydarzeń na niemieckim rynku akcji jest o tyle istotny, że (a) niemiecka gospodarka jest relatywnie wrażliwa na kondycję chińskiej gospodarki, która ostatnio przeżywa postępującą zadyszkę, (b) z kolei kondycja niemieckiej gospodarki jest kluczowa dla polskiego eksportu.

Czy postępująca korekta doprowadziła już do silnego uatrakcyjnienia wycen za Odrą? Na razie trudno o tym mówić, skoro we wrześniu wskaźnik ceny do wartości księgowej (P/BV) u naszych zachodnich sąsiadów znalazł się blisko szczytów z lat 2007 i 2015 (nagły wrześniowy skok w górę wynikał co prawda z rozszerzenia składu indeksu z 30 do 40 spółek, co podniosło P/BV o ok. 10%).

Reasumując, korekta na globalnych rynkach akcji zatacza coraz szersze kręgi. Najpierw systematycznie słabły jedynie rynki wschodzące, teraz wraz z nadejściem sezonowo problematycznej jesieni w coraz większym stopniu dołączają do nich rynki rozwinięte takie jak niemiecki, silnie wrażliwy na kondycję chińskiej gospodarki. Dobra wiadomość jest taka, że ta postępująca korekta może tworzyć globalne okazje inwestycyjne.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

Quercus TFI S.A.

ZAGŁOSUJ

Kiedy koniec podwyżek stóp proc. w Polsce?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna