Korekta na GPW = powrót do stanu równowagi | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Korekta na GPW = powrót do stanu równowagi

Rodzimy rynek akcji odchorowuje ciągle jesienne ekscesy. Obniżone poziomy indeksów to potencjalnie jednak szansa na lepsze wyniki w dalszej części roku.

Początek roku na warszawskim parkiecie okazuje się wyjątkowo słaby. Grudniowe dołki korekty spadkowej zaczął pogłębiać nie tylko znany z korelacji z będącymi w niełasce rynkami wschodzącymi WIG20, ale też indeksy małych i średnich spółek, czyli hit inwestycyjny minionego roku.

Aby uzyskać jak najpełniejszy obraz sytuacji, warto spojrzeć na kilka aspektów tej sytuacji. Po pierwsze pamiętajmy o pierwotnym źródle trwającej korekty spadkowej, czyli o niebezpiecznym wzroście optymizmu rynkowego, którego kulminacyjną fazą był październikowy rajd. Korekta stanowi naturalne odreagowanie tamtego przegrzania.

Żeby nadać tej kwestii głębszego kontekstu, spójrzmy na zachowanie np. indeksu sWIG80 względem grupującego niemieckie średniaki MDAX. Ze względu na silne relacje handlowe Polska-Niemcy oba te indeksy historycznie na dłuższą metę cechują się mocną korelacją.

Rys. Zmiany sWIG80 na tle niemieckiego MDAX

sWIG kontra MDAX 

 

Wykres pokazuje, że o ile w skali ostatnich 12 miesięcy sWIG80 podążał w kierunku wyznaczonym przez dużo mniej chwiejny indeks MDAX, to w międzyczasie potrafił chwilowo zbaczać z tej ścieżki. Wspomniany październikowy rajd sprawił, że sWIG80 z ułańską fantazją poszybował w górę, nie oglądając się na spokojnie rosnący niemiecki benchmark. Od grudnia konsekwentnie „odchorowujemy” te ekscesy. Dobra wiadomość jest taka, że według wykresu stan równowagi został już przywrócony, choć nie da się wykluczyć, że teraz wahadełko odchyli się nieco w drugą stronę.

Czynnikiem sprzyjającym korekcie są zmiany w OFE. 3 lutego fundusze mają przekazać ZUS 51,5% aktywów według stanu na koniec stycznia. Z tego względu OFE stały się obecnie raczej źródłem podaży akcji niż popytu. Sytuacja zmieni się jednak wraz z końcem stycznia, kiedy OFE staną się de facto funduszami akcyjnymi.

Trwającą korektę interpretujemy jako chwilowy przystanek w zwyżce (a tym samym jako okazję do częściowego doważania się na rynku akcji) także z innych, fundamentalnych względów. Nie widać czynników, które miałyby nagle gwałtownie przerwać zapoczątkowane w minionym roku ożywienie gospodarcze. Nawet jeśli zakładamy, że w tym roku gospodarka nie będzie już tak dynamicznie przyśpieszać, to jednak spokojna poprawa jest prawdopodobna. W takich warunkach nie rodzą się bessy.

Reasumując, nasz scenariusz bazowy przynajmniej na pierwszą połowę roku to kontynuacja trendu wzrostowego na GPW, ale przy jednoczesnym wzroście zmienności i w dużo wolniejszym tempie. W takich warunkach silne korekty spadkowe, takie jak ta obecna, to znacznie lepsze okazje do wejścia na rynek niż okresy, kiedy indeksy poprawiają szczyty.

tomasz.hondo@quercustfi.pl  


Rusza nowa edycja naszego KONKURSU na najtrafniejszą prognozę WIG na koniec marca - zapraszamy!

Zachęcamy też do zapisania się na NEWSLETTER. Wyłącznie dla subskrybentów: comiesięczny przegląd strategii inwestycyjnych.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory