Kiedy recesja w USA? | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Kiedy recesja w USA?

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na NEWSLETTER

W naszej niedawnej analizie pokazaliśmy dlaczego Fed z taką determinacją mówi o podwyżkach stóp procentowych (większość ekonomistów oczekuje pierwszej we wrześniu), mimo że po drugiej stronie oceanu Europejski Bank Centralny podąża przecież w zupełnie przeciwnym kierunku (we wtorek finansowy świat obiegła wiadomość, że EBC przed wakacjami zamierza nawet zintensyfikować skup obligacji w ramach QE).

Skoro mamy już jasność co do tego, że na jesieni (lub nieco później) może zacząć się „normalizacja” polityki pieniężnej w USA, to warto już teraz zawczasu zacząć intensywnie zastanawiać się do czego doprowadzić mogą podwyżki stóp. Nasze najnowsze badania w tej kwestii prowadzą do nowych, ciekawych wniosków.

Stwierdziliśmy, że punktem krytycznym w przeszłości (ostatnie 15 lat) była sytuacja, w której krótkoterminowe stopy procentowe (dyktowane przez Fed) wędrowały powyżej rentowności obligacji 10-letnich. Taki nietypowy stan rzeczy zwany jest odwróconą krzywą rentowności (normalna krzywa zaś to taka, w której rentowności papierów długoterminowych są wyższe od krótkoterminowych) i uznawany jest za klasyczny sygnał wczesnego ostrzegania przed recesją. Do odwrócenia krzywej doszło ostatnio w lecie 2006 r., a wcześniej w maju 2000 r. Od tego czasu trzeba było czekać odpowiednio około półtora i pół roku na rozpoczęcie obniżania prognoz zysków spółek na Wall Street przez analityków, co w efekcie prowadziło do głębokich spadków cen akcji.

Dobra wiadomość jest taka, że obecnie do odwrócenia krzywej rentowności jeszcze daleka droga. Krótkoterminowe stopy procentowe z poziomu bliskiego zeru musiałyby urosnąć powyżej 2,2 proc. (obecna rentowność 10-latek). Zakładając teoretycznie podwyżkę stóp o 25 pkt. bazowych na każdym posiedzeniu począwszy od września br. oraz stabilną rentowność 10-latek, poziom ten osiągnięty zostałby dopiero we wrześniu 2016 roku. Do tego należałoby jeszcze doliczyć 0,5-1,5 roku na start recesji. Czyli - odpowiadając na tytułowe pytanie - ryzyko recesji (i bessy) pojawia się dopiero gdzieś w okolicach 2017 roku.

Reasumując, w ostatnich kilkunastu latach recesje w USA miały miejsce dopiero po całej serii podwyżek stóp procentowych. Sygnałem wczesnego ostrzegania była tzw. odwrócona krzywa rentowności. Obecna sytuacja jest o tyle komfortowa, że Fed dopiero przymierza się do rozpoczęcia zaostrzania polityki pieniężnej.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory