szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

11-04-2019

Istotny sygnał na światowych giełdach

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Światowe giełdy dzięki tegorocznemu odbiciu odrobiły już większość strat z ubiegłego roku, a szczególnie z fatalnego IV kwartału. Globalny indeks MSCI ACWI, który w grudniu straszył bessą (spadek o ponad 20%), ostatnio przebił linię łączącą dwie lokalne górki (I i IX 2018).


Indeks przebił linię trendu spadkowego. Ale czy poradzi sobie z kolejnym poziomem oporu?

Czy ten sygnał oznacza, że scenariusz bessy na dobre trafia do kosza? Pewności oczywiście nie ma, aczkolwiek przyjrzenie się sprawie z historycznego punktu widzenia sugeruje, że indeks podąża raczej ścieżką z lat 2011-12 i 2015-16 (dwie równie głębokie korekty spadkowe), niż 2007-2008 (początek bessy). Przebicie nachylonych w dół linii było wtedy dość charakterystycznym sygnałem powrotu do hossy. Tymczasem w 2008 roku indeks nie zdołał nawet zbliżyć się do takiej opadającej linii, co obrazowało rażącą słabość.

Powtórka scenariusza wyjścia górą po mocnej przecenie byłaby dobrą wiadomością na kolejne kilkanaście miesięcy, aczkolwiek oczywiście nie byłaby to gwarancja braku korekt po drodze. Warto zauważyć, że z reguły po przebiciu analogicznych linii indeks lubił przekornie postraszyć i spaść z powrotem w kierunku owych linii.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W ramach portfela warto teraz dokupić:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna