szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

10-01-2020

Indeks małych spółek najwyżej od ponad 15. miesięcy

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Po okresie prawdziwej zapaści z lat 2017-18 miniony rok przyniósł pierwsze sygnały ożywienia na rynku akcji małych spółek na GPW. Na początku 2020 roku ten trend jest kontynuowany. Indeks sWIG80 w ostatnich dniach pokonał ubiegłoroczne, kwietniowe maksimum i tym samym znalazł się najwyżej od ponad 15. (i prawie 16.) miesięcy. To zdecydowana odmiana na tle poprzednich kilku lat.

Na wykresie pokazujemy, że poprzednie tego rodzaju sygnały pojawiły się w sierpniu 2016, styczniu 2013 oraz styczniu 2010 (ten przypadek jest o tyle nieporównywalny, że indeks był już po potężnym odbiciu od dołka bessy). W każdym z tych przypadków była to zapowiedź dalszej zwyżki w horyzoncie od 8. do 16. miesięcy (niekoniecznie w jednostajnym tempie).

Warto przy okazji zauważyć, że sWIG80 jest też o krok od kolejnego wymownego sygnału - po osiągnięciu pułapu 12.506 pkt. znajdzie się 20% powyżej dna przeceny z grudnia 2018, co zgodnie z popularną definicją pozwoli symbolicznie ogłosić "hossę" na rynku małych spółek.

Reasumując, po bardzo słabych latach 2017-18 ubiegły rok przyniósł pierwszy etap ożywienia jeśli chodzi o akcje małych spółek na GPW. Początek stycznia przynosi kontynuację tej tendencji.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

S&P 500 powrócił na rekordowe poziomy. Kiedy to samo uda się WIG-owi?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna