WIG już ponad 20% poniżej szczytu | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

WIG już ponad 20% poniżej szczytu

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Rosyjska agresja na Ukrainę to kwestia, którą niezwykle ciężko komentować, szczególnie że to przecież przede wszystkim ludzki, a nie tylko ekonomiczny dramat.

Zwracamy jednak uwagę, że implikacje tych burzliwych wydarzeń nie tyle przeczą, co raczej wpisują się w projekcje dla rynku akcji wynikające z szeregu naszych wcześniejszych analiz.

W końcówce grudnia ub.r., zastanawiając się nad "giełdowym planem na 2022", przyjęliśmy hipotetyczne, robocze założenie mówiące, że WIG cykliczny szczyt hossy ma już za sobą. Porównanie z poprzednimi tego rodzaju szczytami (2018, 2015, 2011, 2007, 2004, 2000, 1997) pozwoliło wtedy nakreślić następującą ścieżkę.

Kreśląc ten scenariusz opieraliśmy się wyłącznie na obserwacjach ze sfery makroekonomicznej i monetarnej, nawet nie przypuszczając, że za naszą wschodnią granicą może dojść do tak dramatycznych zdarzeń. Teraz wygląda na to, że implikacje wojny w dramatyczny sposób przyspieszyły rozwój wydarzeń. WIG znalazł się dużo szybciej w punkcie, do którego miał dotrzeć dopiero za kilka miesięcy wg naszych projekcji.

Dobra wiadomość jest taka, że po spadku o ok. 20% ze szczytu hossy (licząc do czwartkowego otwarcia sesji) potencjał zniżkowy "zaplanowany" na cały ten rok został już w ogromnej części zrealizowany.

Oczywiście może być też tak, że wcześniejsze scenariusze - tworzone bez uwzględnienia polityczno-gospodarczej katastrofy na wschodzie - za które byliśmy posądzani czasem o nadmierny pesymizm, teraz okażą się zbyt ... optymistyczne. Warto więc brać pod uwagę również te historyczne ścieżki, które odbiegały w dół od pokazanej powyżej średniej ścieżki. Co ciekawe aż do wczoraj ścieżką najbardziej podobną do zachowania WIG-u była ta z lat ... 2007-08. Nawet w tym przypadku trend spadkowy przyspieszył dziś względem historycznego odpowiednika.

Pocieszające jest przynajmniej to, że w odróżnieniu od tamtego najbardziej "niedźwiedziego" scenariusza z lat 2007-08 obecnie wyceny akcji na GPW są nieporównywalnie niższe wg każdego dowolnego kryterium.

Reasumując, rosyjska agresja na Ukrainę dramatycznie przyspieszyła rozwój wydarzeń na krajowym rynku akcji względem prezentowanych przez nas wcześniej historycznych wzorców. Jest w tym pewne pocieszenie - potencjał spadkowy został już w jakimś stopniu zrealizowany.


Tomasz Hońdo, Quercus TFI

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory