Listopad oddalił krytyczny sygnał od krzywej rentowności | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Listopad oddalił krytyczny sygnał od krzywej rentowności

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Temat utrzymującej się już od kilkunastu miesięcy inwersji (odwrócenia) krzywej rentowności amerykańskich obligacji już na tyle spowszedniał, że coraz rzadziej przykuwa uwagę obserwatorów. Ale czy to oznacza, że należy o nim zapomnieć? Chyba niekoniecznie, biorąc pod uwagę, że historycznie inwersja była niezawodnym prognostykiem recesji.

Uwagę zwraca fakt, że o ile od lipca do października krzywa rentowności ulegała stopniowemu "wystromieniu", tzn. inwersja stawała się mniej głęboka, to listopad przynosi ponowne odwrócenie tej tendencji. W tym miesiącu rentowności dłuższych obligacji zaczęły spadać szybciej niż tych krótszych (bardziej powiązanych ze stopami Fedu), w efekcie czego krzywa znów stała się bardziej odwrócona (inwersja znów się pogłębiła).

Rys1

 

Listopadowe ponowne pogłębienie inwersji jest o tyle istotne, że oddaliło widmo pojawienia się sygnału, który historycznie radykalnie przybliżał recesję i często również bessę na Wall Street. Tym sygnałem byłoby ... zniknięcie inwersji, czyli wyjście spreadów (różnic) rentowności między dłuższymi i krótszymi papierami skarbowymi na plus. Poniższy wykres przypomina, że zniknięcie wcześniejszej inwersji było mocnym ostrzeżeniem dla inwestorów. Dobrze, że przynajmniej na razie ten "wyrok" został odroczony.

Rys2

 

Reasumując, temat inwersji krzywej rentowności zdecydowanie spowszedniał, ale to nie oznacza, że należy o nim zapomnieć. Zniknięcie inwersji byłoby kluczowym negatywnym sygnałem z historycznego punktu widzenia - sprawa wymaga więc ciągłego monitorowania. Na razie dobra wiadomość jest taka, że listopadowy rozwój wydarzeń pozwolił oddalić widmo rychłego pojawienia się takiego sygnału.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Pierwsza obniżka stóp w USA w:

Wybory