Strategia cykliczna w newralgicznym punkcie | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Strategia cykliczna w newralgicznym punkcie

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Czas powrócić do opisywanej wielokrotnie strategii opartej na widocznym na GPW od lat cyklu 42-miesięcznym (to w przybliżeniu tzw. cykl Kitchina). Strategii, która dobrze spisywała się historycznie, również w tym roku.

W listopadzie wypada teoretycznie szczyt tego cyklu, z tym zastrzeżeniem, że często w praktyce górki WIG-u "opóźniały się" nawet o kilka miesięcy.

Spośród sześciu historycznych przypadków aż w pięciu opłacało się w okolicach teoretycznego szczytu sprzedawać akcje z WIG-u, bo w ciągu kolejnych kilkunastu miesięcy można było je odkupić taniej (czasem sporo taniej). Był jeden ważny wyjątek od tej reguły - lata 2004-2005, kiedy strategia nie zadziałała (WIG w zasadzie nie przestał rosnąć).

Kolejne zastrzeżenie jest takie, że wejście w potencjalną spadkową fazę cyklu nie musi oznaczać bessy takiej jak w 2008 roku, bo (a) polskie akcje są nieporównywalnie tańsze niż przed tamtą bessą, (b) spadkowe fazy cyklu bywały też dużo łagodniejsze i przybrały raczej formę dużej korekty (2011, 2015).

I jeszcze jedno. "Nakazom" cyklu nie za bardzo chcą się w tym roku podporządkować akcje małych spółek, które zamiast zacząć teraz ustanawiać szczyt, zrobiły to już ... pół roku temu. Trudno odpowiedzieć na pytanie czy jest to element burzący całą tę koncepcję, czy raczej "maluchy" wyprzedzają cały rynek. Warto zwrócić uwagę, że szczyt sWIG-u pojawił się "za wcześnie" także poprzednim razem - na przełomie lat 2013/2014 (potem rok 2015 przyniósł nawet niewielką zwyżkę sWIG-u, a jednocześnie - zgodnie z cyklem - silną przecenę dla zdominowanego przez duże spółki WIG-u).

Reasumując, sprawdzona historycznie (nie tylko w symulacjach, ale też w "czasie rzeczywistym") strategia cykliczna sugeruje coraz ostrożniejsze podejście do rynku akcji (głównie dużych spółek?), choć należy podkreślić, że historyczne rezultaty nie są w żadnym razie gwarancją utrzymania się opisanej cykliczności w przyszłości. Trzeba też zauważyć, że do terminów wynikających z cyklu nie pasuje tym razem zachowanie akcji małych spółek, które już zdążyły przeżyć istotną przecenę.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory