szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

18-07-2019

Nieco mniejszy strach przed bessą

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Przed niespełna miesiącem pisaliśmy na podstawie globalnego sondażu BofAML, że "zarządzający na świecie drżą przed bessą jak w 2009 roku". Nasza konkluzja wtedy brzmiała: "Skoro profesjonaliści tak masowo obawiają się rychłej bessy, to może na przekór temu powszechnemu przekonaniu, owej rychłej bessy jednak nie będzie? Jedno jest pewne - przy tak słabych nastrojach niewiele potrzeba, by uległy poprawie".

Najnowszy, lipcowy odczyt idealnie wpisuje się w tamtą diagnozę. Nastroje zarządzających funduszami na świecie zaczęły się dynamicznie poprawiać.

Podkreślmy jeszcze raz, że jest to poprawa z bardzo niskiego pułapu - wg sondażu ogół zarządzających dopiero zaczyna zmniejszać niedoważenie (underweight) w akcjach. Innymi słowy, teoretycznie istnieje ciągle spora przestrzeń do dalszego ocieplenia nastrojów, które mogłoby się przełożyć na zakupy na giełdach. Na razie wśród menedżerów ciągle jeszcze dominują obawy przed wojnami handlowymi oraz globalnym spowolnieniem gospodarczym.

Główny strateg BofAML Michael Hartnett konkluduje, że "The pain trade for the summer remains up in stocks and yields", co ma oznaczać, że wzrost cen akcji i rentowności obligacji jest prawdopodobnym "bolesnym" scenariuszem dla większości zarządzających, którzy wcześniej solidarnie ograniczali zaangażowanie w akcjach i ochoczo kupowali obligacje. Kto wie czy teraz nie obserwujemy początku "odkręcania" tamtych emocjonalnych decyzji...

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna