szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

21-06-2019

Zarządzający na świecie drżą przed bessą jak w 2009 roku

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Już w marcu mogło się wydawać na podstawie sondażu Bank of America/Merrill Lynch, że nastroje wśród zarządzających są kiepskie. Ale dopiero najnowszy, czerwcowy odczyt pokazuje prawdziwy pesymizm.

Nasza ulubiona pozycja z tego sondażu to deklarowane przez menedżerów zaangażowanie w akcjach. Wskaźnik spadł do -21% (to różnica między odsetkiem tych którzy deklarują przeważenie i tych deklarujących niedoważenie). To poziom najniższy od ... marca 2009, czyli końcówki ostatniej bessy. Co więcej, tak silnego spadku zaangażowania w ciągu jednego miesiąca nie było NIGDY.

Obrazu dopełniają inne sygnały pokazane przez BofAML. Takie jak skokowy wzrost deklarowanego udziału gotówki w portfelach do poziomu najwyższego od 2011 roku...

... czy też fakt, że zarządzający są mocno przeważeni w aktywach uznawanych za dobre na czas bessy (gotówka, fundusze REIT, obligacje itp.), a jednocześnie mocno niedoważeni w akcjach.

Stratedzy BofAML konkludują, że jest to najbardziej "niedźwiedzi" sondaż od czasu globalnego kryzysu finansowego... Skoro profesjonaliści tak masowo obawiają się rychłej bessy, to może na przekór temu powszechnemu przekonaniu owej rychłej bessy jednak nie będzie? Jedno jest pewne - przy tak słabych nastrojach niewiele potrzeba, by uległy poprawie

Prawa do publikacji niniejszego artykułu są zastrzeżone dla Qnews.pl oraz parkiet.com.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna