szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

17-09-2019

Banki centralne przestają przykręcać kurek z pieniędzmi

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jaki wpływ na rynki może mieć tegoroczny nagły zwrot w polityce dwóch głównych banków centralnych? ECB ogłosił od listopada powrót do QE, zaś Rezerwa Federalna w tym miesiącu ma wznowić pełne rolowanie wygasających obligacji skarbowych w swym portfelu, co oznacza całkowite wycofanie się z planu "normalizacji bilansu", zwanej też bardziej dosadnie "ilościowym zacieśnianiem" (QT, czyli odwrotność QE).

Aby móc coś powiedzieć na temat tego potencjalnego wpływu, warto najpierw przypomnieć jaki był dotychczasowy wpływ polityki banków centralnych. W latach 2017-18 wielokrotnie pisaliśmy o modelu opracowanym przez jednego ze strategów Citi, Matta Kinga. Wg jego obliczeń "przykręcanie kurka z pieniędzmi" (QT w USA, ograniczanie QE w Europie) było jednoznacznie negatywne dla rynków akcji.

A co obecnie, po ostatnim gwałtownym zwrocie w polityce monetarnej prognozuje Matt King?

Zaktualizowane wyliczenia dowodzą, że już niebawem (w najbliższych miesiącach?) suma zakupów głównych banków centralnych zacznie rosnąć - po raz pierwszy od 2017 roku!

Wcześniej King na sumę zakupów BC nakładał 12-miesięczną zmianę globalnego indeksu giełdowego (MSCI), ale ostatnio najwyraźniej zrezygnował z tej praktyki (być może dlatego, że w I połowie tego roku rynki akcji zachowywały się o wiele lepiej niż wynikałoby z modelu, który wcześniej świetnie sprawdził się w latach 2017-18). Ale za to pokazuje inny wykres - na którym indeks giełdowy wydaje się nieźle skorelowany z sumą dwóch elementów:

  • wspomnianych zakupów banków centralnych (czerwony obszar),
  • tzw. kreacji kredytu w sektorze prywatnym na świecie (tu w podziale na Chiny i inne kraje).
King pokazuje, że ten miernik globalnej płynności kurczył się mniej więcej od początku 2018 roku, co tłumaczyłoby turbulencje na giełdach w tym okresie.

Co dalej? King nie daje prostej odpowiedzi na to pytanie, w odróżnieniu od ostatnich lat sugerując, że sytuacja zależy nie tylko od banków centralnych (co ciekawe cały raport ma raczej pesymistyczny wydźwięk, a powyższe wyliczenia znalazły się na stronie ... 29). Z wyliczeń stratega wynikałoby jednak bez wątpienia, że zwrot w polityce BC będzie rynkom pomagał, a nie tak jak w 2018 roku przeszkadzał...

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna