Więcej krajów na plusie po styczniu | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Więcej krajów na plusie po styczniu

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jak wygląda globalny ranking 12-miesięcznych stóp zwrotu (oparty na dolarowych indeksach krajowych MSCI) po styczniu? Uwagę zwracają dwie kwestie. Po pierwsze polskie akcje (MSCI Poland) są mimo pokaźnego odbicia kursów ciągle niemal na samym końcu rankingu (na trzeciej pozycji od końca, tuż za Węgrami i Egiptem).

Czytaj też: Polskie akcje w końcówce rankingu, ale z szansą na poprawę (tekst z 4 stycznia)

Ale nie rozpaczajmy - pamiętajmy, że dane te dotyczą ostatnich 12 miesięcy, a tymczasem historycznie polskie akcje potrafiły gwałtownie przeskakiwać z dolnej do nawet górnej części zestawienia.

 

Druga kwestia, która zwróciła naszą uwagę, to fakt, że w rankingu coraz więcej indeksów krajowych może się pochwalić dodatnią 12-miesięczną stopą zwrotu. Oznacza to, że poprawia się wskaźnik tzw. szerokości hossy. O ile jeszcze po wrześniu zaledwie 19 proc. indeksów krajowych było wyżej niż rok wcześniej (to był poziom wskaźnika najniższy od połowy 2020), to po styczniu br. jest to już 38 proc. (3-miesięczna średnia krocząca wskaźnika, którą również pokazujemy na wykresie, podniosła się z ok. 21 do 30 proc.). Widać, że wskaźnik szerokości wyraźnie zakręca w górę.

 

Reasumując, nasz comiesięczny przegląd kompletu światowych indeksów giełdowych pokazuje poprawę (więcej krajów ma dodatnie 12-mies. stopy zwrotu), a jednocześnie ciągle niską pozycję polskich akcji w rankingu (co może jednak oznaczać potencjał na przyszłość).


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Ile amerykańskich akcji w portfelu na 2025?

Wybory