szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

05-06-2019

Rekordowy odpływ kapitałów z funduszy akcji na świecie

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Wczoraj pisaliśmy, że zdaniem JPM rynki akcji i obligacji w pewnym stopniu przereagowały w trakcie majowej zawieruchy. Analitycy Deutsche Bank dorzucają do tego obrazu konkretne wyliczenia dotyczące przepływów w funduszach.

Podają (bazując na danych EPFR), że w skali sześciu ostatnich miesięcy z funduszy akcji na świecie uciekło netto niemal 250 mld USD. To kwota rekordowa w ujęciu nominalnym - jeszcze nigdy z rynków nie uciekło w takim czasie tak dużo pieniędzy.

Rekordu nie ma co prawda, jeśli zamiast nominalnych kwot weźmiemy pod uwagę to jaką część aktywów funduszy stanowiły owe odpływy (ok. 1,5%), ale nawet w takim ujęciu ucieczka kapitału jest największa od siedmiu lat.

W tych wyliczeniach warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Ucieczka inwestorów z rynków akcji to nie jest kwestia ostatniego czasu, lecz wielu miesięcy. Szczyt napływów miał miejsce jeszcze w okolicach przełomu 2017/2018 (punkt kulminacyjny ekscytacji "globalnym skoordynowanym ożywieniem"). Proces cyklicznego odpływu kapitału jest więc potencjalnie na mocno zaawansowanym etapie.

Ucieczka od akcji wiązała się jednocześnie z silnym napływami do funduszy obligacji. W ich przypadku mieliśmy zwrot o 180 stopni - od silnej niechęci inwestorów (2018) do gwałtownego napływu.

Reasumując, dane o ucieczce kapitałów z funduszy akcji sugerują, że na rynkach pojawił się silny strach. Niekoniecznie oznaczać to musi, że ten strach nagle "odpuści" i wszystko odwróci się o 180 stopni (czyli na giełdy powróci hossa, a obligacje przeżyją korektę), ale z pewnością pojawiła się przestrzeń do pozytywnych niespodzianek w razie ustępienia czynników ryzyka, takich jak wojny handlowe.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna