szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

10-09-2019

Recesja recesji nierówna

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Zdajemy sobie sprawę, że w ostatnim czasie słowo "recesja" jest już na wszelkie sposoby używane i odmieniane w mediach, ale pochylmy się jeszcze kolejny raz nad tą kwestią. Powód jest bardzo konkretny - model nowojorskiego Fedu pokazał właśnie, że w sierpniu prawdopodobieństwo recesji urosło do 37,9%, co jest poziomem najwyższym od ... 2008 roku.

Model oparty jest na opisywanym też przez nas spreadzie 10y-3m (czyli różnicy rentowności 10-letnich i 3-mies. papierów skarbowych w USA).

Co to jednak właściwie oznaczało np. dla rynku akcji?

Już na podstawie wykresu widać, że niekiedy był to mocny i trafny sygnał ostrzegawczy przed rozpoczynającą się bessą - szczególnie w latach 2000, 1973 i 1969. Ale to nie był jedyny scenariusz. Innym razem bessa miała się rozpocząć dopiero za rok (2006), a w dwóch przypadkach opłacało się ... kupić akcje. Dokładniej te rezultaty prezentujemy w tabeli.

Wynikałoby z tego, że na krótką metę amerykański indeks powinien zachowywać się całkiem nieźle (wyjątek od normy - rok 2000), choć w horyzoncie 12-miesięcznym średnia/mediana stają się lekko ujemne. Ogólnie rzecz biorąc na podstawie powyższego modelu można założyć, że problemy dla akcji są jak najbardziej możliwe, ale absolutnie nie są gwarantowane i pewne (co znów potwierdzałoby naszą praktyczną diagnozę - spora porcja gotówki na ewentualne bardziej okazyjne zakupy).

Jedno wydaje się pewne - amerykański Fed ma kolejny powód, by ciąć stopy procentowe...

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Najwyższe stopy zwrotu w drugim półroczu dadzą:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna