szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

17-10-2017

Przepaść w stopach zwrotu - maluchy gorsze o ... 46 pkt. proc.

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Bierzemy znów pod lupę kwestię słabości małych spółek w tym roku.

Chociaż sWIG80 spada od kwietnia tego roku, to bliższa analiza pokazuje, że zaległości względem wyjątkowo mocnego w tym roku WIG20 zaczęły powstawać już ... rok temu. Szczyt tzw. siły relatywnej odnotowaliśmy dokładnie 30 września 2016 roku. Innymi słowy - indeks małych spółek już od roku przeżywa okres relatywnej słabości względem WIG20. W tym czasie powstała wręcz przepaść w stopach zwrotu. W najgorszym jak na razie momencie (11 października) różnica wyniosła aż 46 pkt. proc.!

Czy podobne epizody zdarzały się już w przeszłości? Jak najbardziej.

Trwająca od roku mizeria wśród małych spółek, choć jest bez wątpienia bolesna dla wielu inwestorów, nie jest niczym nowym. Takie epizody zdarzały się historycznie z zadziwiającą regularnością, różniły się natomiast zasięgiem. Obecna fala słabości jest najgłębsza od 2005 roku (-48 pkt. proc.). Najgorszy historycznie okres miał miejsce w 1998 roku (tuż po azjatyckim kryzysie finansowym i w trakcie kryzysu rosyjskiego). Wtedy przepaść w stopach zwrotu wyniosła aż 65 pkt. proc.

Jaki morał płynie z tej opowieści? Okres relatywnej słabości indeksu małych spółek wpisuje się w historyczny cykl. Jest już z pewnością mocno zaawansowany (choć do rekordu brakuje jeszcze prawie 20 pkt. proc.). Istotne jest to, że kiedy powstawała tego rodzaju przepaść w stopach zwrotu, zwykle był to paradoksalnie dobry moment, by cieplej spojrzeć na akcje "maluchów". Przecież w długim okresie siła relatywna sWIG80 jest mimo kolejnych korekt w trendzie wzrostowym.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Wszystkie wiadomości

INFO

Quercus TFI S.A.

ZAGŁOSUJ

IV kwartał jako całość przyniesie indeksowi S&P 500:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna