szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

05-12-2018

Ponad 9% wzrostu wartości księgowej

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

W natłoku codziennych informacji i sensacji umknąć mogą proste, ale kluczowe na dłuższą metę fakty. Wartość księgowa spółek przypadająca na indeks WIG od początku roku urosła o ponad 9%.

Z naszych obliczeń wynika, że pod tym względem kończący się rok jest najlepszy od ... siedmiu lat!

Owszem, wartość księgowa (czyli tzw. kapitały własne - pozycja ze sprawozdań finansowych spółek), to nie jest to samo, co tzw. wartość wewnętrzna (intrinsic value), czyli to, ile tak naprawdę warte są firmy. W niektórych przypadkach obie te wartości zapewne mają się nijak do siebie. Ale jeśli wierzyć słowom Warrena Buffetta ("W przypadku większości firm wartość księgowa jest niższa od wartości wewnętrznej" - źródło), to wartość księgową można traktować w przypadku całego rynku (czy też indeksu WIG) jako pewien dolny szacunek.

Oczywiście tegoroczny najsilniejszy od lat wzrost wartości księgowej WIG-u ma się nijak do słabego tegorocznego zachowania tego indeksu. Ale i to ma pewną zaletę na dłuższą metę - im taniej uda się kupić koszyk akcji, tym lepiej w horyzoncie kilkuletnim. Pokazujemy to na kolejnym wykresie. Wartość księgowa systematycznie rośnie (choć w różnym tempie), natomiast wahania WIG-u oznaczają, że ustawicznie zmienia się cena, za jaką można zainwestować w tę rosnącą wartość. Obecnie ta cena jest wyraźnie niższa niż przed rokiem.

Reasumując, na długą metę na stopę zwrotu z WIG-u składają się dwa elementy: (a) wzrost wartości księgowej, (b) cena, jaką trzeba zapłacić za tę wartość. W tym roku mamy silny wzrost elementu (a) przy jednoczesnym obniżeniu się elementu (b), czyli ceny.


Metodologia
Jak obliczamy wartość księgową WIG-u? Wbrew pozorom nie jest to prosta suma wartości księgowej poszczególnych spółek z indeksu. Takie podejście nie byłoby optymalne na potrzeby tej analizy, bo (a) skład indeksu ulega ustawicznym zmianom, (b) wartość księgowa wyrażona w miliardach złotych zupełnie nie byłaby porównywalna z punktami indeksowymi. Dlatego stosujemy (nie tylko my - także niektóre serwisy, jak Bloomberg) inną metodę. Wartość księgową dla poszczególnych spółek przeliczamy na jedną akcję, a następnie podstawiamy do oficjalnego giełdowego wzoru na indeks WIG (w miejsce kursów akcji).

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Niniejsza analiza ma wyłącznie charakter edukacyjny i nie powinna być traktowana jako rekomendacja inwestycyjna lub informacja sugerująca określoną strategię inwestycyjną.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna