szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

17-10-2019

Menedżerowie ciągle w strachu, ale jest przełom

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Historycznie obserwowany przez nas globalny sondaż BofA Merrill Lynch wśród zarządzających funduszami potrafił dostarczać ważnych wskazówek. Taka wskazówka pojawia się również i teraz.

W poprzednich miesiącach informowaliśmy, że menedżerowie deklarują średnio rzecz biorąc niedoważenie (ang. underweight) w akcjach (tzn. mają ich mniej niż zazwyczaj). W październiku to się zmieniło - po raz pierwszy od pół roku zadeklarowali lekkie przeważenie.

Co taka zmiana nastawienia oznaczała historycznie? Bazując na danych od 2009 roku - był to niezawodny sygnał ... kupna akcji. Oznaczał, że nastroje funduszy zaczynają się zdecydowanie ocieplać, a zarazem że jest to dopiero początek tego wielomiesięcznego procesu.

Podkreślmy jeszcze raz, że ocieplenie nastrojów nie oznacza bynajmniej, że menedżerowie tryskają optymizmem - do tego daleka droga. Inne dane z sondażu potwierdzają, że na razie fundusze bardzo boją się recesji. Struktura ich portfeli jest mocno przesunięta w stronę aktywów typowo defensywnych, wśród których króluje gotówka (cash).

Reasumując, obserwowany przez nas od dawna globalny sondaż BofAML pokazuje, że (a) nastroje są ciągle pesymistyczne i zdominowane przez obawy przed recesją, (b) widać pierwsze oznaki ocieplenia, które historycznie oznaczały pozytywny przełom. Oczywiście pytanie czy tym razem coś nie przeszkodzi w realizacji scenariusza ocieplania się nastrojów...

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna