szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

05-09-2019

ISM poniżej 50 pkt. Ale recesja nie taka pewna

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Spadek amerykańskiego wskaźnika koniunktury w przemyśle ISM Manufacturing poniżej granicy 50 pkt. (do 49,1 pkt. w sierpniu) wymaga bliższego przyjrzenia się sprawie. Z pewnością jest to kolejny element układanki mogący skłonić Rezerwę Federalną do obniżki stóp procentowych na nadchodzącym posiedzeniu kończącym się 18 września - rynek kontraktów jest w 100 proc. przekonany o takiej decyzji.

Pytanie jednak czy spadek poniżej granicy 50 pkt. stanowi jakiś konkretny sprawdzony sygnał dla rynków, w szczególności akcji? Czy jest to przysłowiowy sygnał do ewakuacji?

Popatrzmy najpierw na sam ISM.

Widać, że obecna sytuacja nie wyjaśnia podstawowej kwestii - czy amerykański przemysł znalazł się w chwilowej "mini recesji", tak jak w poprzednich dwóch przypadkach (2016, 2012), czy też wkracza w recesję z prawdziwego zdarzenia (2008, 2001), a może w coś pomiędzy (1990-91)? Sam spadek poniżej 50 pkt. potwierdza tylko tyle, że trwa spowolnienie, ale nie wyjaśnia w żaden sposób jak głębokie ono będzie i kiedy dobiegnie końca.

Tę samą historię widać, jeśli pobyt ISM poniżej granicy 50 pkt. powiążemy z zachowaniem S&P 500. Zdarzały się zarówno sytuacje, w których ISM poniżej 50 pkt. zapowiadał wchodzenie w recesyjną bessę (2008, 2000), jak i takie, w których właśnie kształtował się średnioterminowy dołek na Wall Street (2015/16, 1998, 1990) lub ten dołek wręcz został już ustanowiony wcześniej (2011).

Jak widać nie istnieje prosta reguła, która przesądzałaby czy recesyjna bessa, o której tak dużo się mówi, jest już gdzieś za przysłowiowym rogiem. Owa bessa jest możliwa (to sugerowałoby trzymanie odpowiedniej rezerwy gotówki na zakupy po znacznie niższych cenach), ale absolutnie nie jest przesądzona (czytaj też tutaj). Wiele będzie zależało np. od losów wojen handlowych.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna