szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

16-07-2014

Inflacja ciągle blisko minimów

Już ponad trzy lata minęły od cyklicznego szczytu wskaźnika inflacji. Mimo to na razie nie widać mocnego odbicia od dna.

Jak podał we wtorek GUS, w czerwcu inflacja wyniosła 0,3% (r/r). Proponuję przyjrzeć się danym pod kątem długofalowego cyklu.

Rys. 1. Wskaźnik rocznej inflacji

Jak pokazuje wykres, na przestrzeni wielu lat inflacja, podobnie jak wiele innych wskaźników makroekonomicznych, podlega wyraźnemu cyklowi koniunkturalnemu.

Od ostatniego cyklicznego szczytu zanotowanego w maju 2011 r. (5,0%) minęło już 37 miesięcy, a mimo to inflacja jest nadal w pobliżu historycznego minimum. Obecny cykl jest pod tym względem już wyraźnie wyższy niż poprzednie dwa (23 i 19 miesięcy).

Jeśli z kolei zmierzymy dystans oddzielający nas od poprzedniego cyklicznego dołka (połowa 2010 r.), okaże się, że wynosi on już 45 miesięcy. To liczba nieco wyższa od średniej z poprzednich dwóch cykli (52 i 35 mies.).

Wszystko to oznacza, że według historycznych norm powinniśmy już obserwować odbijanie się wskaźnika inflacji od cyklicznego twardego dna. Tymczasem w rzeczywistości w ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z ponownym cofnięciem się wskaźnika do ubiegłorocznego minimum. Niewątpliwie zatem sytuacja jest nietypowa. Pomaga brak hossy na większości rynków surowcowych.

Bez względu na to, kiedy inflacja zacznie na nowo trwale przyspieszać, obecna sytuacja ma póki co wyraźne przełożenie na oczekiwania rynkowe dotyczące stóp procentowych.

Rys. 2. Notowania kontraktów na stopy procentowe (FRA)

Źródło: ACI Polska

Od ok. dwóch miesięcy obserwujemy wyraźną zmianę oczekiwań. Rynek kontraktów FRA wycenił w tym czasie spadek stóp procentowych. Przykładowo o ile wcześniej inwestorzy spodziewali się, że przez najbliższe 6 miesięcy stawka WIBOR (stopa oprocentowania pożyczek międzybankowych) nie ulegnie zmianom, to obecnie spodziewany jest spadek tej stawki z aktualnego poziomu niespełna 2,7% do ok. 2,3%.

Niska inflacja i oczekiwania na spadek stóp procentowych to zjawiska korzystne m.in. dla rynku akcji, choć jak widać po tegorocznym zachowaniu indeksów – niewystarczające do podtrzymania koniunktury, szczególnie, że niskiej inflacji towarzyszą opisywane przez nas oznaki utraty impetu przez ożywienie gospodarcze. Być może bardziej odczuwalny wpływ na rynek miałby dopiero faktyczny spadek stóp.

 

tomasz.hondo@quercustfi.pl


 Zapisz się na nasz NEWSLETTER:

> codzienne powiadomienia o nowych analizach.

Co wyróżnia nasze analizy:

> nie tyle opisujemy fakty, co poszukujemy sprawdzonych zależności

> czerpiemy natchnienie z historii, ale koncentrujemy się na przyszłości.

Wszystkie wiadomości

INFO

Quercus TFI S.A.

ZAGŁOSUJ

IV kwartał jako całość przyniesie indeksowi S&P 500:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna