19 miesięcy hossy za nami, a 20-ty rozpoczęty obiecująco | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

19 miesięcy hossy za nami, a 20-ty rozpoczęty obiecująco

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Kwiecień był 19. miesiącem cyklicznej hossy na GPW, która wystartowała w październiku 2022 roku (po wcześniejszej głębokiej przecenie, którą można było zakwalifikować jako bessę).

Jak ten czas trwania obecnej hossy wygląda na tle historii? Rosnąc od 19 miesięcy, WIG przekroczył właśnie ważną granicę - znalazł się na terytorium, na którym kończyły się niektóre historyczne hossy. Dwie najkrótsze - w tym ta poprzednia, zakończona na jesieni 2021, oraz ta zakończona na początku 2000 roku - trwały właśnie maksymalnie 19 miesięcy.

Rys1

Hossę definiujemy tu jako okres wzrostu WIG-u od dna bessy rozumianej jako spadek o co najmniej 20 proc.

Ale są też dobre wieści. Po pierwsze, nawet w tym najbardziej pesymistycznym wariancie, czyli w porównaniu z poprzednią, "post-pandemiczną" hossą, do finiszu jednak trochę jeszcze brakuje, jeśli przejdziemy z danych miesięcznych na dzienne. Poprzednia hossa zakończyła się po 416 sesjach - do tego terminu pozostaje jeszcze 27 sesji, czyli ponad 5 tygodni.

Rys2

 

Ważniejsze jest jednak to, że pomijając te najkrótsze historycznie hossy, pozostałe rynki byka były wyraźnie dłuższe. I chodzi tu nie tylko o "podwójną", wielką hossę z lat 2003-2007. Już nawet konserwatywnie zakładając, że do powtórki aż tak super optymistycznego scenariusza nie dojdzie, to wszystkie pozostałe rynki byka trwały 23-27 miesięcy. Gdyby przyjąć tę liczbę za wyznacznik dla obecnej sytuacji, to końca cyklicznej hossy należałoby się spodziewać gdzieś pomiędzy sierpniem i grudniem bieżącego roku.

90% - prawie tyle wynosi już zasięg zwyżki WIG-u od dołka z jesieni 2022 (dane dzienne)

Na razie 20-ty miesiąc hossy WIG rozpoczął od mocnego akcentu, energicznie przełamując lokalny techniczny poziom oporu i sięgając po nowy historyczny rekord powyżej 86 tys. pkt.

Rys3

 

Reasumując, po 19 miesiącach obecna hossa dorównała już dwóm najkrótszym spośród historycznych rynków byka na GPW, w tym temu poprzedniemu, rozpoczętemu po pandemicznym krachu i trwającemu do końcówki 2021 (dane dzienne dają jeszcze tu kilka tygodni przestrzeni). Ale patrząc z kolei na pozostałe, dłuższe trendy wzrostowe z przeszłości, wydaje się, że jest jeszcze ciągle czas na kontynuację zwyżki - bardzo udany początek maja by to potwierdzał. Temat potencjału dla obecnej cyklicznej hossy będziemy niebawem jeszcze rozwijać.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory