szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

28-06-2019

Inaczej niż w 2008 roku

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Według najnowszego odczytu wskaźnik nastrojów w unijnej gospodarce (ESI), dający dość wszechstronny obraz wahań tempa wzrostu ekonomicznego, spadł do poziomu najniższego od grudnia 2014 roku (do 102,3 pkt.). Europejska gospodarka ciągle hamuje.

Co ciekawe jednak giełdy przestały tak wyraźnie reagować na zadyszkę gospodarczą jak miało to miejsce początkowo. WIG jest zdecydowanie wyżej, niż gdyby trzymał się ściśle ścieżki nakreślonej przez ESI.

Gdyby realizował się scenariusz dobrze znany z 2008 roku (stopniowe wchodzenie w recesję), indeks faktycznie powinien być znacznie niżej.

Czy to oznacza, że WIG niebezpiecznie ignoruje trendy makroekonomiczne? Niekoniecznie. Być może realizuje się raczej scenariusz z lat 2010-2012, gdy "oderwanie się" WIG-u od spadającego ESI zwiastowało późniejszą poprawę w gospodarkach.

No cóż, śledzenie więzi między giełdą i gospodarką bywa kłopotliwe. Zachowanie WIG-u, a także rynków zachodnioeuropejskich, sugerować może że realizuje się scenariusz raczej z lat 2011-12 (kiedy to rynki stopniowo dyskontowały koniec zadyszki w gospodarkach) niż 2008 (równia pochyła).

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Czy WIG w najbliższych kilku miesiącach powróci do marcowego dołka?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna