szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

26-09-2019

Huśtawka nastrojów konsumentów na szczytach ekspansji

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Wrzesień przyniósł zauważalne pogorszenie nastrojów amerykańskich konsumentów według bacznie obserwowanego sondażu Conference Board. Spadł zarówno główny indeks, jak i subindeksy oczekiwań oraz ocen bieżącej sytuacji. Nas szczególnie interesuje ten ostatni, ze względu na mniejszą krótkoterminową zmienność. Spadł ze 176 pkt. do 169 pkt.

Aby zorientować się w jakim punkcie są nastroje konsumentów - i co to może oznaczać dla koniunktury na rynkach - spójrzmy na długoterminowy kontekst.

Pierwszy wniosek jest taki, że jednomiesięczny spadek z poziomu wieloletniego maksimum to zdecydowanie za mało, by odtrąbić koniec tendencji trwającej (z niewielkimi przerwami) od lat 2009/2010. Z podobnymi zniżkami mieliśmy w tym okresie do czynienia już wielokrotnie i okazywały się dotąd chwilowe.

Z drugiej strony trudno byłoby też dyskutować z faktem, że huśtawka nastrojów konsumentów odbywa się na szczytach ekspansji gospodarczej i może oznaczać schyłkową fazę owej ekspansji.

Jak widać w tych rozważaniach jest dużo niepewności i znaków zapytania. Nietrudno oczami wyobraźni zobaczyć znaczną przestrzeń do ewentualnego pogorszenia nastrojów konsumentów w USA z obecnych wysokich poziomów - które to pogorszenie mogłoby też pociągnąć za sobą ceny akcji na Wall Street na zasadzie sprzężenia zwrotnego (ale uwaga - omawiany wskaźnik nie ma właściwości wyprzedzających względem rynku akcji). Jednocześnie jednak nie ma żadnej pewności kiedy dokładnie dotychczasowy trend miałby się skończyć (a wraz z nim hossa). A może zanim to się stanie, uda się sięgnąć po nowe rekordy?

Jedno wydaje się klarowne - jednomiesięczny spadek wskaźników nastrojów konsumentów to na razie zdecydowanie za mało, by odtrąbić koniec tendencji trwającej od dziesięciu lat.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna