Wskaźnik OECD nieprzerwanie z dobrymi wieściami | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Wskaźnik OECD nieprzerwanie z dobrymi wieściami

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

W najnowszych odczytach cenionych przez nas wskaźników wyprzedzających OECD (CLI) za marzec trudno byłoby dopatrzeć się jakichkolwiek negatywnych sygnałów dla hossy trwającej na polskim rynku akcji. Zbiorczy, globalny CLI nie tylko nie wykazuje żadnych oznak słabości, lecz nawet zaczął wyraźnie przyspieszać wspinaczkę (jego miesięczny wzrost wyniósł w marcu 0,153 pkt. - takiego tempa jeszcze nie było w trakcie fali zwyżkowej rozpoczętej na jesieni 2022). Najwyraźniej perspektywy dla gospodarek stają się coraz jaśniejsze, z czego korzystają indeksy giełdowe.

Rys1

 

Oczywiście przyspieszenie wzrostu ma też drugą stronę medalu - im szybciej będzie rósł globalny CLI, tym szybciej znajdzie się na poziomach, przy których historycznie groziło mu wyczerpanie potencjału. Na razie jednak CLI dość spory dystans dzieli od historycznych szczytów cyklu, szczególnie tych wyżej położonych (bo ten najniżej położony, z 2013, został już pokonany). Przykładowo, gdyby CLI miał rosnąć w takim tempie, jak w marcu, to dojście do szczytu "post-covidowego" boomu z 2021 roku zajęłoby mu jeszcze prawie pół roku. A dojście do szczytu to jedno, zaś decydującym negatywnym sygnałem byłoby dopiero zakręcenie w drugą stronę - oczywiście na obecnym etapie z niczym takim nie mamy do czynienia.

Póki co, zdecydowanie pozytywne sygnały wysyła również obliczany przez nas indeks dyfuzji krajowych wskaźników OECD, pokazujący szerokość poprawy w gospodarkach. Właśnie doszedł on do "sufitu", co oznacza, że wszystkie kraje "pokrywane" przez OECD (czyli głównie z grupy G20) notują obecnie wzrost CLI. Uwzględniając 6-miesięczne wyprzedzenie względem koniunktury na GPW, można szacować, że WIG co najmniej do jesieni ma jeszcze czas na podkręcanie swojej 12-miesięcznej dynamiki. Zastrzeżenie jest takie, że to raczej przypuszczenie niż prognoza, bo indeks dyfuzji jest dość wrażliwy na sięgające wstecz rewizje krajowych CLI, więc za miesiąc ten wykres może wyglądać nieco inaczej (rewizje mają natomiast mniejszy wpływ na kształt zbiorczego, globalnego CLI).

Rys2

 

Reasumując, wskaźniki wyprzedzające OECD malują cały czas obraz sprzyjający kontynuacji hossy na giełdach (w szczególności na GPW). Oczywiście z każdym kolejnym miesiącem zbliżamy się do potencjalnego punktu przegięcia, ale na tym etapie nie widać jeszcze takiego sygnału.


Tomasz Hońdo, CFA, Quercus TFI S.A.

tomasz.hondo@qtfi.pl
Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

S&P 500 zakończy ten rok:

Wybory