szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

23-06-2020

Złoto po 2000 USD za uncję wg Goldman Sachs

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Piątkowy raport Goldman Sachs ciekawie podsumowuje obecną sytuację i perspektywy rynku złota.

Bank zwraca uwagę na radykalne przetasowania, jeśli chodzi o źródła popytu na szlachetny metal w ostatnich miesiącach. Załamały się zakupy rynków wschodzących. Import złota do Indii w kwietniu/maju praktycznie zmalał do zera, a rosyjski bank centralny zatrzymał wcześniejsze systematyczne zakupy wraz z załamaniem cen ropy naftowej. Jednak ten ubytek popytu został ze sporą nawiązką uzupełniony przez zakupy inwestorów prywatnych na rynkach rozwiniętych. Odzwierciedlają to rosnące aktywa funduszy typu ETF.

Bank uważa jednak, że w drugiej połowie roku dojdzie do stopniowej odbudowy popytu na rynkach wschodzących, w czym ma pomóc oczekiwane przez strategów GS osłabienie dolara (złoto stałoby się wtedy relatywnie tańsze w przeliczeniu na waluty lokalne).

Ale czy zagrożeniem nie jest z kolei ewentualny spadek popytu na fundusze ETF związany z traktowaniem szlachetnego metalu jako "bezpiecznej przystani"? GS odwołuje się do poprzedniego kryzysu z lat 2008/09 i przypomina, że wtedy podwyższona niepewność na rynkach utrzymywała się jeszcze przez kilka lat, co sprzyjało popytowi inwestycyjnemu na złoto.

Bank przypomina, że ceny szlachetnego metalu silnie skorelowane są z tzw. realnymi stopami procentowymi w USA (czyli np. rentownością 5-letnich obligacji skarbowych, skorygowaną o inflację). Wg projekcji GS realne stopy w kolejnych latach mają utrzymywać się na bardzo niskim poziomie, co miałoby uzasadniać wysokie ceny złota (warto w tym miejscu podkreślić, że w Polsce realne stopy procentowe są obecnie rekordowo ujemne).

Konkludując swój raport, GS podniósł 12-miesięczny poziom docelowy dla cen złota z 1800 do 2000 USD za uncję. To by oznaczało jeszcze kilkunastoprocentowy potencjał względem obecnego poziomu.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

Najwyższe stopy zwrotu w drugim półroczu dadzą:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna