szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

02-06-2022

Rusza "ilościowe zacieśnianie" w USA

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

W natłoku bieżących informacji uciec może uwadze jeden z najważniejszych faktów mogących decydować o koniunkturze na rynkach finansowych - w czerwcu* amerykańska Rezerwa Federalna rozpoczyna redukcję swego bilansu. Na rynku operacja ta określana jest mianem "ilościowego zacieśniania" (quantitative tightening, QT), dla podkreślenia, że jest to ruch odwrotny w stosunku do "ilościowego luzowania" (QE).

Suma bilansowa (aktywa) Fedu ma stopniowo maleć na skutek radykalnego ograniczenia reinwestycji środków z wykupywanych sukcesywnie obligacji skarbowych i hipotecznych (do końca sierpnia reinwestowane mają być środki powyżej progu 30 mld USD w przypadku "skarbówek" i 17,5 mld USD w przypadku papierów hipotecznych; od września limity mają zostać podniesione do odpowiednio 60 i 35 mld USD).

Redukcja bilansu będzie zupełną odmianą w porównaniu do sytuacji po wybuchu pandemii, kiedy to Fed przeprowadził bezprecedensowe QE.

Pod względem skali ruszająca redukcja bilansu Fedu ma przerosnąć poprzedni taki eksperyment z lat 2017-19. Jeśli dodamy do tego postępujące zmniejszanie QE po drugiej stronie Atlantyku, przez Europejski Bank Centralny, to otrzymamy wizję mocnego przykręcania kurka z pieniędzmi przez oba te najważniejsze banki centralne. Jak pokazuje poniższy wykres, tempo zacieśniania monetarnego ma niemal dorównywać tempu post-pandemicznego luzowania.

Już samo wcześniejsze wyłączenie QE przez Fed przyczyniło się do tegorocznych turbulencji na Wall Street i innych rynkach akcji. Można więc podejrzewać, że wejście w kolejny etap jastrzębiej polityki, może utrzymywać presję na rynki. Tak też było w trakcie wspomnianego poprzedniego przykręcania kurka z pieniędzmi w latach 2017-19 (a przecież tamta opadająca linia wygląda płasko w porównaniu z obecną trajektorią).

Nasze dociekania na temat znaczenia wahań globalnej płynności finansowej prowadzą też do obserwacji, że są one intrygująco skorelowane z wahaniami globalnej koniunktury gospodarczej (obrazowanej na poniższym wykresie przykładowo przez wskaźnik PMI). Wygląda na to, że obecne przykręcanie kurka z pieniędzmi przez banki centralne ma silny wpływ na opisywane w innych naszych analizach spowolnienie gospodarcze. I chyba na tym jeszcze niestety nie koniec...

Reasumując, od czerwca Fed jeszcze mocniej zacznie naciskać na przysłowiowy pedał hamulca w swej polityce wraz z rozpoczęciem redukcji bilansu. Wygląda jednocześnie na to, że obserwacja poczynań banków centralnych jest jedną z najważniejszych wskazówek dla inwestorów.

* Technicznie rzecz biorąc, redukcja bilansu ruszy dokładnie 15 czerwca, gdy wykupowi podlegać będzie transza obligacji skarbowych o wartości nominalnej 19,2 mld USD.


Tomasz Hońdo, Quercus TFI S.A.

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.


Wszystkie wiadomości

INFO

Quercus TFI S.A.

ZAGŁOSUJ

Kiedy koniec podwyżek stóp proc. w Polsce?

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna