szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

19-05-2020

Rekordowa niechęć do WIG20

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Jednym z czterech komponentów naszego Barometru Nastrojów na GPW jest współczynnik wielkości aktywów funduszy QUERCUS lev i QUERCUS short. W odrożnieniu od innych komponentów, element ten bazuje na faktycznej wielkości kapitałów inwestorów zaangażowanych w alternatywne scenariusze (lev umożliwia zarabianie na wzroście WIG20, short - na spadku indeksu).

Tym razem weźmy pod uwagę omawiany komponent sam w sobie. Okazja jest o tyle dobra, że współczynnik lev/short "szoruje po dnie". Z kolei 10-tygodniowa średnia (10WMA) - którą stosujemy przy obliczaniu naszego Barometru w celu wygładzenia krótkoterminowych wahań - na koniec ostatniego tygodnia znalazła się ... rekordowo nisko (!). Nawet nieco niżej niż w dołkach z lat 2011-12. Aktualna wartość średniej to 1,11 (dla porównania, jeszcze na koniec zeszłego roku średnia wynosiła ponad 4,40).

Tak niskie pułapy można interpretować jako brak wiary - poparty realnymi pieniędzmi - w mocne odbicie WIG20.

Warto jednakże odnotować, że współczynnik lev/short można było historycznie traktować kontrariańsko (na zasadzie działania wbrew opinii większości). Tzn. przy bardzo niskich pułapach lev/short kształtowały się ważne dołki na GPW, z kolei przy wysokich pułapach kształtowały się ważne górki. Choć z reguły niekoniecznie od razu - czasem procesy te wymagały czasu.


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

Quercus TFI S.A.

ZAGŁOSUJ

Rentowność polskich obligacji 10-letnich do końca 2022 roku urośnie maksymalnie do:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna