szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

15-10-2019

"Miękkie QE" w USA

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Chociaż do październikowego posiedzenia amerykańskiego Fedu pozostały jeszcze ponad dwa tygodnie, to ostatnie dni (i tygodnie) przynoszą ważne sygnały od banku centralnego. Zawirowania na rynku pożyczek międzybankowych (wrześniowy wystrzał ich oprocentowania) obnażyły niedostatki płynności, które zdaniem niektórych analityków były efektem wcześniejszego nadmiernego "zaciskania pasa" w postaci QT (quantitative tightening, czyli zacieśnianie ilościowe = redukowanie portfela obligacji skarbowych skupionych wcześniej w ramach QE). Wskazują na drastyczne skurczenie się tzw. aktywów rezerwowych trzymanych przez banki na kontach w Fedzie.

W piątek władze monetarne wysłały sygnał, że zamierzają regularnie dostarczać większą płynność na rynek i zapobiec dalszemu spadkowi aktywów rezerwowych - Fed ma skupować krótkoterminowe papiery skarbowe (bony, T-bills), w początkowym tempie 60 mld USD miesięcznie, co najmniej do II kwartału 2020.

To ogłoszenie wywołało spore poruszenie na rynku. Zaczęto nawet mówić o "nowym QE", chociaż ekonomiści zwracają raczej uwagę, że od klasycznego QE ogłoszoną operację ma odróżniać kilka cech. Przede wszystkim to, że wielkość skupu nie ma być sztywno ustalona, lecz dostosowywana na bieżąco do poziomu aktywów rezerwowych. Fed ogłosił, że mają one być na poziomie co najmniej takim, jak przed wrześniowymi turbulencjami. Także decydenci wystrzegają się mówienia o nowym QE - to mają być "czysto techniczne działania (...), które nie oznaczają zmiany nastawienia w polityce monetarnej".

Niemniej trudno byłoby dyskutować z faktem, że polityka Fedu przechodzi w tym roku konsekwentną ewolucję - od mocno "jastrzębiego" nastawienia (podwyżki stóp, odchudzanie bilansu czyli QT, spadek aktywów rezerwowych) do coraz bardziej "gołębiego" (obniżki stóp, koniec odchudzania bilansu, a teraz nowe zastrzyki płynności).

Stratedzy Nordea Banku określają zapowiedziane działania jako "soft QE" (miękkie QE) i sugerują, że chociaż nie muszą stanowić one silnego pozytywnego impulsu dla rynków akcji, to "nie mogą być złą wiadomością dla akcji". Zwróćmy uwagę, że ostatnie kilkanaście miesięcy, w trakcie których nastawienie Fedu było jastrzębie (QT), przyniosło silne turbulencje na giełdach.

Reasumując, zapowiedziane przez Fed "miękkie QE" to kolejny krok na drodze od jastrzębiego do coraz bardziej łagodnego nastawienia w polityce monetarnej.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna