szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

01-08-2019

Ekspansja rekordowo długa, ale też wyjątkowo ... powolna

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Lipiec zapisał się na kartach historii nie tylko pod znakiem pierwszej od 2008 roku obniżki stóp procentowych w USA, ale też jako miesiąc, w którym tzw. ekspansja w amerykańskiej gospodarce stała się (prawdopodobnie) rekordowo długa. Wg naszych wyliczeń minęły bezprecedensowe 122 miesiące od ostatniej recesji, jeśli trzymać się dat recesji ustalonych przez instytut NBER (uwaga - o tym kiedy formalnie kończy się ekspansja i zaczyna recesja instytut decyduje z wielomiesięcznym opóźnieniem). Poprzednia rekordowo długa ekspansja trwała 120 miesięcy i zakończyła się na jesieni 2001.

Te rekordy oczywiście uzasadniają trwającą debatę na temat tego czy kolejna recesja już gdzieś czyha za rogiem. Tegoroczne odwrócenie krzywej rentowności obligacji również wpisuje się w te rozważania. Z drugiej strony Goldman Sachs zwraca uwagę, że chociaż ekspansja w gospodarce USA jest rekordowo długa, to jednak jest również wyjątkowo powolna. Zdaniem strategów GS to ma swoje zalety - nie dostrzegają obecnie "zbyt wielu" oznak niebezpiecznej nierównowagi w gospodarce.

Lipcowa decyzja Fedu o obniżce stóp teoretycznie zwiększa szanse na przedłużenie ekspansji, ale też tego nie przesądza. Wiele będzie zależało od innych czynników. Choćby od tego czy wojny handlowe nie pogrążą wzrostu w światowej gospodarce, co nie pozostałoby bez wpływu także na USA.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

ZAGŁOSUJ

W 2020 roku najwyższą stopę zwrotu przyniesie inwestycja w:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna