szukaj

napisz do nas Zamknij

Prosimy wpisać swoje dane, odezwiemy się do Państwa w najbliższym czasie.

Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI Quercus TFI
TRENDY I TENDENCJE

18-02-2021

Apetyt na akcje największy od dekady

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Najnowszy globalny sondaż Bank of America wśród zarządzających funduszami skłania do refleksji na temat tego jak dramatycznie i nieprzewidywalnie zmieniły się nastroje i opinie w ciągu niespełna roku od czasu "korona-krachu". W trakcie tamtej paniki chyba nikomu nie przyszłoby do głowy jak optymistyczny może stać się tzw. sentyment w ciągu kolejnych jedenastu miesięcy.

Podsumujmy najważniejsze punkty z najnowszego sondażu.

  • Nowy rekord jeśli chodzi o deklarowany poziom ryzyka w portfelach (25% netto zarządzających twierdzi, że podejmuje więcej ryzyka niż normalnie).


Lutowy sondaż został przeprowadzony w dniach 5-11 II wśród 225 firm zarządzających aktywami o łącznej wartości 645 mld USD.

  • Deklarowana alokacja w akcje osiągnęła poziom najwyższy od 2011 i bliski ówczesnemu rekordowi.

  • Średni deklarowany poziom gotówki w portfelach jest najniższy od 2013 roku (3,8%).
  • Obecny rynkowy konsensus to silne przeważenie w sektorach cyklicznych, mających korzystać na ożywieniu, przy jednoczesnym silnym niedoważeniu w gotówce i obligacjach.

  • Rekordowe 91% netto zarządzających oczekuje poprawy koniunktury w gospodarkach w kolejnych 12. miesiącach.

Szef strategów BofA M. Hartnett podsumowuje wyniki najnowszego sondażu w przewrotny sposób: "najlepszym powodem, by być niedźwiedziem, jest ... brak powodów, by być niedźwiedziem" ("The best reason to be bearish is... there is no reason to be bearish"). Ma to oznaczać tyle, że nastroje stały się niebezpiecznie optymistyczne. Warto odnotować, że niemal dokładnie ta sama fraza pojawiła się w podsumowaniu wyników sondażu BofA w październiku 2017. - od tamtego momentu rynki akcji rosły jednak jeszcze trzy miesiące zanim euforia osiągnęła punkt kulminacyjny w końcówce stycznia 2018 (dużo bliżej tamtego euforycznego poziomu jest natomiast opisywany przed dwoma dniami inny wskaźnik autorstwa tego samego banku, oparty na danych dot. m.in. przepływu kapitałów).


tomasz.hondo@quercustfi.pl

Artykuł wyraża poglądy autora i nie stanowi oficjalnej rekomendacji Quercus TFI S.A.

Wszystkie wiadomości

INFO

Quercus TFI S.A.

ZAGŁOSUJ

Rentowność polskich obligacji 10-letnich do końca 2022 roku urośnie maksymalnie do:

© 2007-2013 Quercus TFI S.A.

Wykonanie: VOBACOM

Polityka plików cookies

Nota prawna