Zwątpienie wśród zarządzających | Qnews - Edukacyjny Portal Dla Inwestorów

newsletter

quercus

Zwątpienie wśród zarządzających

Bądź na bieżąco! Zapisz się na NEWSLETTER

Comiesięczny globalny sondaż BofA/ML wśród zarządzających funduszami nie zawsze przynosi godne uwagi nowości. Tym jednak razem ważnych sygnałów jest aż nadto.

Zacznijmy od tego, że optymizm na rynku szybko topnieje. Odsetek zarządzających, którzy zadeklarowali przeważenie akcji w portfelu (czyli "ponadnormatywny" udział akcji), spadł do zaledwie 5% - to poziom najniższy od 3,5 roku. A przecież jeszcze niespełna rok temu niemal 60% zarządzających deklarowało przeważenie akcji. Widać zatem, że spadek notowań odcisnął się piętnem na nastrojach.

Tak mocna redukcja optymizmu zgodnie z regułą kontrariańską (zakładającą działanie wbrew opinii większości) to paradoksalnie dobry sygnał. "Narzekać" można jednak na fakt, że omawiany wskaźnik nie spadł jeszcze poniżej zera. Historycznie oznaką wyczerpywania się potencjału spadkowego były bowiem ujemne odczyty, czyli sytuacja, w której więcej zarządzających deklarowało niedoważenie akcji (np. 2011-2012, 2009). Kto wie czy nie trzeba będzie jeszcze na to poczekać?

Na tym nie koniec. Malejące zaangażowanie na rynkach akcji wiąże się z rosnącym pesymizmem odnośnie koniunktury gospodarczej. Po raz pierwszy od dwóch lat więcej zarządzających oczekuje jej pogorszenia niż poprawy w najbliższych 12 miesiącach. Trzeba przyznać, że historycznie ten wskaźnik dość trafnie wskazywał nadchodzące osłabienia koniunktury (czasem jednak były one już wkalkulowane w ceny akcji - wiele zależało od długości i rozmiarów spowolnienia).

Warto tu wspomnieć, że o ile przez większość ubiegłego roku jako największe ryzyko większość menedżerów wskazywała ewentualną recesję w Chinach, to teraz temat chiński zszedł na dalszy plan, a na pierwszej pozycji znalazło się ryzyko recesji w USA.

Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło - pogarszające się oceny koniunktury spowodowały radykalną rewizję oczekiwań odnośnie podwyżek stóp proc. w USA. Mocno powiększyło się grono zarządzających, którzy oczekują tylko jednej podwyżki w tym roku lub nie oczekują w ogóle podwyżek.

Reasumując, lutowy sondaż BofA/ML pokazuje znaczny spadek optymizmu wśród zarządzających, zarówno odnośnie rynków akcji, jak i koniunktury gospodarczej na świecie. Ciągle nie mamy jednak jeszcze do czynienia z sytuacją, w której więcej zarządzających deklarowałoby niedoważenie niż przeważenie akcji w portfelach.

tomasz.hondo@quercustfi.pl

Info

Quercus TFI S.A.:

nasza misja ESG

to edukacja ekonomiczna

Barometry Qnews.pl

Zagłosuj

Najwyższą stopę zwrotu w 2026 roku przyniesie:

Wybory